What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Electrolux 49002VMN should contain:
- informations concerning technical data of Electrolux 49002VMN
- name of the manufacturer and a year of construction of the Electrolux 49002VMN item
- rules of operation, control and maintenance of the Electrolux 49002VMN item
Page 1
49002VMN EN COOKER USER MANUAL[...]
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
PRODUCT DESCRIPTION GENERAL OVERVIEW 1 2 4 2 3 3 1 2 3 4 5 5 5 2 3 1 1 Hob 2 Grill 3 Oven lamp 4 Fan and heating elem ent 5 Shelf positions COOKING SURFACE LAYOUT 145 mm 180 mm 120/180 mm 120/175/210 mm 4 6 7 5 1 3 2 1 Cooking zon e 1200 W 2 Steam outlet 3 Cooking zone 700/1700 W 4 Cooking zon e 1800 W 5 Oven control panel 6 Hob control panel 7 Coo[...]
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
Page 28
Page 29
Page 30
Page 31
Page 32
Page 33
Page 34
MAIN OVEN CLEANING THE DOOR GLASS PANELS The door glass on your product can be different in type and shape from the example you see in the diagram. The number of gla sses can also be different. Removing the glass: 1 2 A 1. Push the door trim at one side to re- move it. Refer to the diagram. 2. Pull up the trim. 3. Remove the glass panels. To replac[...]
Page 35
Page 36
Page 37
INSTALLATION WARNING! Refer to "Safety information" chapter. TECHNICAL DATA Dimensions Height 900 mm Width 596 mm Depth 600 mm Top oven capaci- ty 40 l Main oven ca- pacity 74 l LOCATION OF THE APPLIANCE You can install your freestanding appli- ance with cabinets on one or two sides and in the corner. A A B Minimum distances Dimen- sion m[...]
Page 38
B 60 mm 50 mm A 60 mm A 50 mm 1. Set the correct height and area for the appliance before you attach the anti-tilt protection. 2. The anti-tilt protection has two parts (A+B). You can find the anti-tilt pr o- tection (B) on t he right or left side of the rear wall of th e appliance (See fig. 1). You must install the anti-tilt prot ec- tion (A) on t[...]