Bertazzoni F30PROXV Bedienungsanleitung
- Schauen Sie die Anleitung online durch oderladen Sie diese herunter
- 27 Seiten
- 0.87 mb
Zur Seite of
Ähnliche Gebrauchsanleitungen
Range
Bertazzoni A304GGVXT
44 Seiten 2.97 mb -
Range
Bertazzoni MAS486GGASXTLP
32 Seiten 1.91 mb -
Bertazzoni X365GGVCR
39 Seiten 4.09 mb -
Bertazzoni H366GGVCR
32 Seiten 3.26 mb -
Bertazzoni X366GGVX (X36 6 00 X)
26 Seiten 2.22 mb -
Bertazzoni X304GGVNE
29 Seiten 3.05 mb -
Bertazzoni H366GGVVI
32 Seiten 3.26 mb -
Bertazzoni X365GGVX
7 Seiten 0.24 mb
Richtige Gebrauchsanleitung
Was ist eine Gebrauchsanleitung?
Was sollte also eine ideale Gebrauchsanleitung beinhalten?
Die Gebrauchsanleitung Bertazzoni F30PROXV sollte vor allem folgendes enthalten:
- Informationen über technische Daten des Geräts Bertazzoni F30PROXV
- Den Namen des Produzenten und das Produktionsjahr des Geräts Bertazzoni F30PROXV
- Grundsätze der Bedienung, Regulierung und Wartung des Geräts Bertazzoni F30PROXV
Seite 1
INSTALLATION, USE & CARE MANUAL 30” BUILT ‐ IN OVEN F30PROXV ( F7..PAB1XE.UA ) 310725[...]
Seite 7
Seite 8
8 consistency of the food, and recipe. Germs pr esent in the food are killed off only at a sufficiently high temperature (> 158 F / 70C) and after a sufficiently long time (10 minutes or longer). Select a longer co oking time if you are unsure whether the food is thoroughly heated. To ensure temperatu re is distributed evenly, stir food before s[...]
Seite 9
9 PRODUCT SPECIFICATION Electrical requirements 120/240V - 5500W (24 A max) or 120/208V – 4400W (21 A max). Upper heating element 3400W Lower heating element 2100W Convection heating elements 2 x 1650W[...]
Seite 10
Seite 11
11 WIRING DIAGRAM[...]
Seite 12
Seite 13
Seite 14
14 GETTING STARTED 1 Control Panel (KNOBS only presents on PRO models) 2 Cooling exhaust 3 Self-clean cycle door lock 4 Lights 6 Convection fans 7 Seven level shelf supports 8 Data plate 9 Oven door COOLING FANS Two cooling fans are concealed in the u pper portion of the oven. They activate each time the internal temperature reaches 390F (20 0C) an[...]
Seite 15
Seite 16
Seite 17
Seite 18
Seite 19
19 COOKING MODES GUIDE MODE DETAILS USE FOR / TIPS BA KE Bake and broil elements ON Convection OFF Temperature 100F - 500F Use lower 2 shelf levels. Soufflés Meringues Angel food cakes Cream puffs Cookies Cakes Cheesecakes, Pies Quiches Baked potatoes CONVECTION BA KE Bake element ON at full power Broil element ON at moderate power Convection fan [...]