Desa BHDV37PC Bedienungsanleitung
- Schauen Sie die Anleitung online durch oderladen Sie diese herunter
- 40 Seiten
- 1 mb
Zur Seite of
Ähnliche Gebrauchsanleitungen
Outdoor Fireplace
Desa DVF34P
36 Seiten 1.18 mb -
Outdoor Fireplace
Desa (V)K42N SERIES
40 Seiten 2.62 mb -
Desa VMH26TNA
28 Seiten 0.82 mb -
Desa GL36STEP
20 Seiten 1.07 mb -
Desa VV36PB(1)
40 Seiten 4.91 mb -
Desa VVTR24
22 Seiten 1.54 mb -
Desa (V)V42EN
40 Seiten 4.74 mb -
Desa (V)VC42NE
38 Seiten 2.2 mb
Richtige Gebrauchsanleitung
Was ist eine Gebrauchsanleitung?
Was sollte also eine ideale Gebrauchsanleitung beinhalten?
Die Gebrauchsanleitung Desa BHDV37PC sollte vor allem folgendes enthalten:
- Informationen über technische Daten des Geräts Desa BHDV37PC
- Den Namen des Produzenten und das Produktionsjahr des Geräts Desa BHDV37PC
- Grundsätze der Bedienung, Regulierung und Wartung des Geräts Desa BHDV37PC
Seite 4
4 106517 DIRECT -VENT FIREPLACE (NA TURAL/ PROP ANE/LP) ® Fireplace size D x FW x RW 37" 18 1 / 2 " 37" 14" 41" 18 1 / 2 " 41" 18" PRE-INST ALLA TION PREP ARA TION LOCATION AND SPACE REQUIREMENTS Determine the safest and most efficient loca- tion for your Vanguard direct-vent fireplace. Make sure that rafter[...]
Seite 5
5 106517 OWNER’S MANUAL 29" 13" 10 1 / 4 " 8 3 / 4 " 37" 41" 37 1 / 2 " 41 1 / 2 " 58" 9 1 / 4 " 41" Note : Where two numbers are given the top number is exclusive to the 37" Fireplace and the bottom number is exclusive to the 41" Fireplace Nailing T abs PRE-INST ALLA TION PREP ARA [...]
Seite 6
6 106517 DIRECT -VENT FIREPLACE (NA TURAL/ PROP ANE/LP) ® Fixed Closed Openable Fixed Closed Openable V V V V V V V V X X V X G G J F B B K N H I A N E L D B M A C B V V A G G B TERMINA TION CAP AIR SUPPL Y INLET GAS METER RESTRICTED AREA (TERMINA TION PROHIBITED) A = clearance above grade, veranda, porch, deck, or balcony [*12 inches (305mm) mini[...]
Seite 7
Seite 8
Seite 9
9 106517 OWNER’S MANUAL UP UP VENTING INST ALLA TION Continued (Framing Detail) 10" (254mm) 10" (254mm) 7 1 / 2 " (190mm) V ent Opening Combustible W all V ent Opening Noncombustible W all Figure 12 - Vent Opening Requirements Continued 3. Attach vent pipe assembly to the fire- place. Set fireplace in front of it’ s per - manent [...]
Seite 10
10 106517 DIRECT -VENT FIREPLACE (NA TURAL/ PROP ANE/LP) ® VENTING INST ALLA TION Continued UP UP Horizontal V enting V ertical (V) Horizontal (H) 37" min. 10" max. Figure 16 - Horizontal Termination Con- figuration for Rigid Venting Figure 17 - Horizontal Termination Configuration for Rigid Venting Using One 90 ° Elbow Figure 18 - Hori[...]
Seite 11
Seite 12
Seite 13
Seite 14
Seite 15
Seite 16
Seite 17
17 106517 OWNER’S MANUAL FIREPLACE INST ALLA TION Continued 8. Plug in blower power cord. a. If y our fir eplace system is installed as a freestanding unit with an ac- cessory mantel, determine whether the power cord will exit the left side or the right side of the firebox. In- stall one plastic bushing provided into the 1 1 / 2 " hole in th[...]
Seite 18
Seite 19
Seite 20
Seite 21
Seite 22
Seite 23
Seite 24
Seite 25
Seite 26
Seite 27
Seite 28
Seite 29
Seite 30
Seite 31
Seite 32
Seite 33
33 106517 OWNER’S MANUAL SPECIFICA TIONS BHDV37NC BHDV37PC BHDV41NC BHDV41PC 17,000/24,000 Btu/h 17,000/22,000 Btu/h 18,000/26,000 Btu/h 19,000/24,000 Btu/h Gas Type Natural Propane/LP Natural Propane/LP Ignition Piezo Piezo Piezo Piezo Manifold Pressure 3.5" w.c. 10.0" w.c. 3.5" w.c. 10.0" w.c. Minimum Inlet Supply Pressure 4[...]