Desa EFS33NRA Bedienungsanleitung
- Schauen Sie die Anleitung online durch oderladen Sie diese herunter
- 36 Seiten
- 2.75 mb
Zur Seite of
Ähnliche Gebrauchsanleitungen
Indoor Fireplace
38 Seiten 1.95 mb -
Indoor Fireplace
Desa 000 to 26
28 Seiten 0.68 mb -
Desa V36EP-A Series, VV36EPB(1) Series
38 Seiten 4.74 mb -
Desa CHDV47PR
44 Seiten 5.09 mb -
Desa C26TU
4 Seiten 0.42 mb -
Desa WD26CP
8 Seiten 0.75 mb -
Desa VM42
28 Seiten 4.54 mb -
Desa TSTPEA-A
36 Seiten 2.49 mb
Richtige Gebrauchsanleitung
Was ist eine Gebrauchsanleitung?
Was sollte also eine ideale Gebrauchsanleitung beinhalten?
Die Gebrauchsanleitung Desa EFS33NRA sollte vor allem folgendes enthalten:
- Informationen über technische Daten des Geräts Desa EFS33NRA
- Den Namen des Produzenten und das Produktionsjahr des Geräts Desa EFS33NRA
- Grundsätze der Bedienung, Regulierung und Wartung des Geräts Desa EFS33NRA
Seite 2
www .desatech.com 107172-01K 2 W ARNING: Improper installation, adjustment, altera- tion, service or maintenance can cause injury or prop- erty damage. Refer to this manual for correct installation and operational procedures. For assistance or addi- tional information consult a qualified installer , service agency or the gas supplier . W ARNING: T[...]
Seite 7
Seite 8
Seite 9
www .desatech.com 107172-01K 9 W ARNING: This appliance is equipped for (natural or pro- pane/LP) gas. Field conversion is not permitted. ELECTRICAL HOOKUP (Models GA3700 Series and GA3700T Series Blower Accessories and GA3555 Internal Duplex Kit) This fireplace accepts a blower assembly with an electrical cord. The electrical cord is five feet i[...]
Seite 10
Seite 11
Seite 12
www .desatech.com 107172-01K 12 INST ALLA TION Continued 1. Frame in rough opening. Use dimensions shown in Figure 13 for the rough opening. If installing in a corner, use dimensions shown in Figure 14 for the rough opening. The height is 33" which is the same as the wall opening above. 2. If using blower, install and properly ground GA3555, t[...]
Seite 13
www .desatech.com 107172-01K 13 INST ALLA TION Continued 13" 16" 19" 21" 2 1 / 2 " 6" 8" 10" Minimum Non- Combustible Material Figure 16 - Minimum Mantel Clearances for Built-In Installation Mantel Shelf Note: All vertical measurements are from top of fireplace opening to bottom of mantel shelf. INST ALLING [...]
Seite 14
Seite 15
Seite 16
Seite 17
Seite 18
Seite 19
Seite 20
Seite 21
Seite 22
Seite 23
Seite 24
Seite 25
Seite 26
Seite 27
Seite 28
Seite 29
Seite 30
Seite 31
Seite 32
Seite 33
Seite 34
Seite 35
www .desatech.com 107172-01K 35 ACCESSORIES Continued CORNER HEARTH BASE G3008F Series - W alnut Finished G3009U Series - Unfinished G3010F Series - Oak Finished For all mode ls . The corner hearth base is designed for use with the corner mantels to create a hand - some riser for the fireplace. Di me nsi on s ( Wx H xD ): 6" x 52 1 / 2 "[...]