Philips BDS4241R Bedienungsanleitung
- Schauen Sie die Anleitung online durch oderladen Sie diese herunter
- 45 Seiten
- 2.51 mb
Zur Seite of
Ähnliche Gebrauchsanleitungen
Computer Monitor
Philips 190S5FS
2 Seiten 0.2 mb -
Computer Monitor
Philips 107E43
101 Seiten 0.93 mb -
Philips 150V3F
87 Seiten 0.7 mb -
Philips 190B6CS
2 Seiten 0.48 mb -
Philips 190VW8
89 Seiten 1.76 mb -
Philips 190B4CS
76 Seiten 0.6 mb -
Philips 109B63
2 Seiten 0.37 mb -
Philips AV3
8 Seiten 0.56 mb
Richtige Gebrauchsanleitung
Was ist eine Gebrauchsanleitung?
Was sollte also eine ideale Gebrauchsanleitung beinhalten?
Die Gebrauchsanleitung Philips BDS4241R sollte vor allem folgendes enthalten:
- Informationen über technische Daten des Geräts Philips BDS4241R
- Den Namen des Produzenten und das Produktionsjahr des Geräts Philips BDS4241R
- Grundsätze der Bedienung, Regulierung und Wartung des Geräts Philips BDS4241R
Seite 1
[...]
Seite 2
2 User Manual BDS4241R T ABLE OF CONTENTS 1. IMPOR T ANT NO TES AND SAFETY INSTR UCTIONS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 1.1 Safety Instructions . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4 1.2 W arnings and Precautions . . . . . . . . . [...]
Seite 3
3 User Manual BDS4241R 6A D V A NCED FUNCTIONS . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21 6.1 TV Channel Controls . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .21 6.1.1 Storing TV Channels Automaticall y . . . . . . .[...]
Seite 7
Seite 8
Seite 9
Seite 10
10 User Manual BDS4241R 3. P AR TS AND FUNCTIONS 3.1 FRONT VIEW 1 Input Button Use this button to switch betw een a vailable inputs. 2 Menu Button Use this button to engage the On Screen Displa y menu. 3V olume Adjustment Buttons Use these buttons to adjust volume up and do wn. These buttons also ser ve as na vigation and adjustment buttons when On[...]
Seite 11
Seite 12
12 User Manual BDS4241R 3.3 REMO TE CONTROL 3.3.1 GENERAL FUNCTIONS 1 Sound Mute On/Off 2 Standby P o wer On/Off Push this button to switch on the PDP fr om Standby mode . Push it again to turn it off to Standby mode. 3 Menu Activates the OSD (On Screen Displa y) menu 4V olume +/- T urns volume up or down. 5 Channel Up/Do wn Changes the TV channels[...]
Seite 13
13 User Manual BDS4241R 3.3.2 TELETEXT FUNCTION BUTT ONS 1 TEXT Activates the TELETEXT mode. 2 INPUT Displa ys the TELETEXT index. 3F astext With Fastext, you can easil y access the topic and rele vant pages y ou want b y pressing the r ed, green, yello w and blue buttons on the remote contr ol. In TELETEXT mode, volume contr ols remain a vailable [...]
Seite 14
Seite 15
Seite 16
Seite 17
Seite 18
Seite 19
19 User Manual BDS4241R 5.3 V OLUME ADJUSTMENT Using Fr ont Panel or Remote Contr ol 1 Press the MENU button on the front panel or remote contr ol. 2 Press the V OL+ or V OL- button to select Audio . 3 Press the CH- button to enter the selected menu gr oup. 4 Press the V OL+ or V OL- button to adjust the sound volume. Note: If the PDP's built-[...]
Seite 20
Seite 21
Seite 22
Seite 23
Seite 24
Seite 25
Seite 26
Seite 27
Seite 28
Seite 29
Seite 30
Seite 31
Seite 32
Seite 33
Seite 34
Seite 35
Seite 36
36 User Manual BDS4241R 7. INPUT MODE V GA Resolution SDTV Resolution HDTV Resolution • The PC text quality is optim um in XGA mode (1024 x 768, 60Hz). • When this PDP is used as a PC display , 24-bit color is supported (over 16 million colors). • Y our PC display scr een might appear different depending on the man ufacture (and your particul[...]
Seite 37
Seite 38
38 User Manual BDS4241R 8. TECHNICALS SPECIFICA TIONS Displa y Screen Size (Activ e Area) Aspect ratio Number of pixels Pixel pitch Displa yable Colors Brightness Contrast Ratio Color T emperature Viewing Angle Item Specifications 852 (H) x 480 (V) 1. 080 (H) x 1. 080 (V) [mm] 42" (920.1(H) x 518.4(V) ±0.5mm) 16:9 1 billion (Option) 9500 K Ov[...]
Seite 39
39 User Manual BDS4241R In / Out T erminals Speaker Output RS-232C D VI Input RGB Input Component Input Monitor Output S-Video Input Video Input Scart Antenna Input Item Specifications Internal speaker External speaker (option) D-Sub Jack x 1 (9 pin) D VI Jack x 1 (24 pin) RCA Jack x 1 D-Sub Jack x 1 (15 pin) RCA Jack x 1 RCA Jack x 1 RCA Jack x 1 [...]
Seite 40
40 User Manual BDS4241R General En vir onment Condition External Speak er (Option) Internal Speak er (Option) Pow er Supply Pow er Consumption Dimension ( With Stand ) [W mm x H mm x D mm] We ight ( Without Stand ) Item Specifications 250 W 1028 x 625 x 89.8 (A) 29 kg AC 100 V ~ 240 V , 50/60 Hz Dimension (W x H x D) W eight T ype Input Impedance O[...]