Planet WAP-4030A Bedienungsanleitung
- Schauen Sie die Anleitung online durch oderladen Sie diese herunter
- 28 Seiten
- 1.38 mb
Zur Seite of
Ähnliche Gebrauchsanleitungen
Network Router
Planet WRT-416
8 Seiten 1.13 mb -
Network Router
Planet USB ADSL Modem ADU-2120
26 Seiten 0.83 mb -
Planet WAP-1966
57 Seiten 3.43 mb -
Planet ADSL Firewall Router ADE-4120
47 Seiten 4.58 mb -
Planet 802.11n Wireless ADSL 2/2+ Router ADN-4000
16 Seiten 1.45 mb -
Planet USB ADSL Modem ADU-2000
24 Seiten 1.85 mb -
Planet WAP-6200
8 Seiten 1.21 mb -
Planet VIP-110
72 Seiten 0.25 mb
Richtige Gebrauchsanleitung
Was ist eine Gebrauchsanleitung?
Was sollte also eine ideale Gebrauchsanleitung beinhalten?
Die Gebrauchsanleitung Planet WAP-4030A sollte vor allem folgendes enthalten:
- Informationen über technische Daten des Geräts Planet WAP-4030A
- Den Namen des Produzenten und das Produktionsjahr des Geräts Planet WAP-4030A
- Grundsätze der Bedienung, Regulierung und Wartung des Geräts Planet WAP-4030A
Seite 1
54Mbps Wireless Access Point w/bridge, inter-building WAP-4030A User’s Manual[...]
Seite 5
Chapter 1 Introduction Thank you for purchasing W AP-4030A. The WAP- 4030A supports both IEEE 802.1 1b and IEEE 802.1 1 g standards. Y ou can use it to connect an existing WLAN, or to build up a ne w wireless LAN. Except for essential AP mode, W AP-4030A also provides Rep eater , Bridge, and Client modes to ac commodate all kinds of network topolog[...]
Seite 6
Seite 7
LED Indicators 3; PWR, WLAN, LAN Power 12V DC, 1A Temperature 0 ~ 55 ° C (Operating) Humidity 10 ~ 90%, non-condensi ng (Operating) Dimension 169 x 87 x 30 (mm) Weight 155g Emission FCC Class B, CE-mark 1.5 Wireless Performance The following information will help you utilizing the wireless performance and op erating coverage of W AP-4030A. 1. Site[...]
Seite 8
Chapter 2 Hardware Installation Before you proceed with the installation, it is nec essary that you have enoug h information about th e W AP-4030A. 2.1 Hardware Connection 12V DC LAN RESET ANT + 1. Locate an optimum location for the W AP-4030A. T h e b e s t place for your W AP-403 0A is usually at the center of your wireless network, with line of [...]
Seite 9
Seite 10
Seite 11
Seite 12
Seite 13
Seite 14
Seite 15
Seite 16
Seite 17
Seite 18
Seite 19
Seite 20
Parameter Description AP MAC Addre ss You have to enter the MAC addresses of another WAP-403 0A that it will connect to. Mode 802.11b mode: It allows to select the tr ansmit rate up to 11Mbps 802.11g mode: It allows to select the tr ansmit rate up to 54Mbps Mixed mode: It provides best performance for 11g transmission when you enable the AP mode se[...]