Sharp LC-42SH7E Bedienungsanleitung
- Schauen Sie die Anleitung online durch oderladen Sie diese herunter
- 29 Seiten
- 5.71 mb
Flat Panel Television
Sharp Aquos LC 65D64U
70 Seiten 3.33 mb -
Flat Panel Television
Sharp LC-37BD60U
65 Seiten 9.73 mb -
Sharp LC-26SB24U
2 Seiten 0.42 mb -
Sharp LC-39LE350V-WH
101 Seiten 12.4 mb -
Sharp LC-60PRO10R
93 Seiten 6.75 mb -
Sharp LC 46SE94U
59 Seiten 3.63 mb -
Sharp Aquos LC 45GD4U
103 Seiten 5.25 mb -
Sharp LC-39LE752E/V
64 Seiten 10.01 mb
Die Gebrauchsanleitung Sharp LC-42SH7E sollte vor allem folgendes enthalten:
- Informationen über technische Daten des Geräts Sharp LC-42SH7E
- Den Namen des Produzenten und das Produktionsjahr des Geräts Sharp LC-42SH7E
- Grundsätze der Bedienung, Regulierung und Wartung des Geräts Sharp LC-42SH7E
Seite 5
Introduction TV (Front view) B (Standby/On) indicator Remote control sensor TV (Rear view) AC IN 75Ω 19” 75Ω AC IN POWER button Volume buttons MENU button COMMON INTERF ACE slot Composite (A V IN, AV/LR) Earphone Output AC IN COMMON INTERF ACE slot Composite (A V IN, AV/LR) S-VIDEO Service socket HDMI 3 PC IN (VGA / AUDIO) COMPONENT (VIDEO an[...]
Seite 6
Preparation Supplied accessories Operatio n Manual Quick Setup Guide Operation Manual Quick Setup Guide AC cord (x1) Product shape varies in some countries ECO EPG YPbPr PR LIST FREEZE MENU /EXIT P PRE PR Remote control (×1) AAA battery (×2) Cable clamp (x1) Attached in back of the TV. x 3 19” x 4 Stand unit and screws 26” 32” 42” Mount t[...]
Seite 7
Seite 8
Quick guide Initial installation overview Follow the below steps one by one when using the TV for the first time. Some steps may not be necessary depending on your TV installation and connection. Preparation Connect antenna cable to the antenna terminal. 75Ω If necessary , insert CA card into the CI slot to watch scrambled broadcasts. [...]
Seite 9
Seite 10
Seite 11
Seite 12
Seite 13
Seite 14
Seite 15
Seite 16
Seite 17
Seite 18
Seite 19
NOTE: Y ou have to enter a 4-digit password everytime to • access Parental menu. Enter “0000” as the default password. • If you forget your password, enter “5351” to override • any existing passwords. Lock one or more channels Enter your password to access the 1. Parental menu. (See page 17 “Access Parental menu” ) Select[...]
Seite 20
Seite 21
SCART connection Example of connectable devices E Decoder E When using the SCART 1 Full SCART , which transmits RGB, S-Video and CVBS in, and CVBS tuner out. SCART SCART 1 19” 26” 32” 42” Example of connectable devices E VCR E DVD recorder E When using the SCART 2 Half SCART , which transmits S-Video or CVBS in, and CVBS monitor out. SCART [...]
Seite 22
Connecting external devices Speaker / Amplifier connection E Connecting an amplifier with digital audio input / analogue audio input SPDIF OUT R L R L AUDIO OUT AUDIO IN 19” 26” 32” 26” 32” 42” 42” Inserting a CA Card In order to r eceive coded digital stations, a Common Interface Module (CI Module) and a CA Card must be inserted in t[...]
Seite 23
Digital connection HDMI DVI PC IN PC HDMI 19” 26” 32” 19” 26” 32” 42” 42” Analogue connection DVI-I PC HDMI VGA 19” PC IN 26” 32” 42” Connecting external device Connecting a PC Supported display resolutions Computer formats (PC) Resolution Refresh rate 640 x 480 60Hz 800 x 600 56Hz 800 x 600 60Hz 1024 x 768 60Hz 1280 x 720 6[...]