Electrolux WT30H240DN manual
- Consulta online o descarga el manual de instrucciones
- 18 páginas
- 0.74 mb
Ir a la página of
manuales de instrucciones parecidos
Dishwasher
Electrolux WT105AR240
5 páginas 1.19 mb -
Dishwasher
Electrolux ESL 68500
48 páginas 1.51 mb -
Electrolux 65411 VI
40 páginas 2.26 mb -
Electrolux ESF 4600
20 páginas 2.4 mb -
Electrolux Dishwashing 505046
4 páginas 0.12 mb -
Electrolux 64570 Vi
44 páginas 0.97 mb -
Electrolux GA60LICN
40 páginas 1.33 mb -
Electrolux ESL63010
36 páginas 3.18 mb
Buen manual de instrucciones
¿Qué es un manual de instrucciones?
Entonces, ¿qué debe contener el manual de instrucciones perfecto?
Sobre todo, un manual de instrucciones Electrolux WT30H240DN debe contener:
- información acerca de las especificaciones técnicas del dispositivo Electrolux WT30H240DN
- nombre de fabricante y año de fabricación del dispositivo Electrolux WT30H240DN
- condiciones de uso, configuración y mantenimiento del dispositivo Electrolux WT30H240DN
Página 3
Página 4
Página 5
ENGLISH 7 B4 TECHNICAL DATA Standard cycle time m ay vary should the inlet water temperature be different from tha t indicated above. MODEL WT30H WT30H Supply voltage: 208V, 1ph, 60Hz 33amp 240V, 1ph, 60Hz, 29amp field upgrade to 208V, 3ph 60Hz 20amp 240V, 3ph, 60Hz, 18amp Total Watts 6.85 kW 6.85 kW Boiler heating elements 6.0 kW 6.0 kW Tank heati[...]
Página 6
8 Figure 4 Legend Figure 4 A - Water inlet p ipe with 3/4” dia/19mm f ittings C - Outlet pipe 1 5/8” ID /40 mm (^) –11 /16” ID /1 8 mm (*). I - Power supply S - Detergent connection Q - Equipotential (Ground) screw Y - Rinse aid conn ection (^) - Only for mod el with free-fall drainage (*) - Only for mode l with drain p ump 23 5/8" 23 [...]
Página 7
ENGLISH 9 A fused disconne ct switch or a main circuit breaker (customer f urnished) MUST be installed in the electric su pply lin e for th e appliance. It is recom - mended that this switch/circuit breaker hav e lockout/tagout capab ility. Before making any e lectri- cal connections to this appliance, check that the power supply is adequate for th[...]
Página 8
10 Power supply 208 V 1ph or 24 0 V 1ph Figure 8 Open the power supply terminal box and insert the jum- pers provided as follows: two jumpers between terminals 1, 3, 5 and another two between terminals 2, 4 and 6. Using a suitable power supply cable connect L1 and L2 to terminals 5 and 6 respectively and the ground wire to the terminal . Power supp[...]