¿Qué es un manual de instrucciones?
Entonces, ¿qué debe contener el manual de instrucciones perfecto?
Sobre todo, un manual de instrucciones Philips DVP3030A debe contener:
- información acerca de las especificaciones técnicas del dispositivo Philips DVP3030A
- nombre de fabricante y año de fabricación del dispositivo Philips DVP3030A
- condiciones de uso, configuración y mantenimiento del dispositivo Philips DVP3030A
Página 3
Página 4
Página 5
3139 246 15972 5 Supplied accessories Remote Control and batter y (lithium CR2025) Intr oduction Care and saf ety information ● P ow er consumption – When the system is switched to Standby mode, it is still consuming power . T o disconnect the system from the pow er supply completely , remov e the 12V DC Adaptor plug fr om the wall jack. ● Av[...]
Página 6
Página 7
Página 8
3139 246 15972 8 Connections RIGHT + LEFT SPEAKERS (6 ) – + AUDIO IN S-VIDEO IN VIDEO IN SCART/RGB IN ~ AC MAINS AUDIO OUT V (Pr/Cr) U (Pb/Cb) Y S-VIDEO IN VIDEO IN COMPONENT VIDEO IN 12V ADAPTOR After e ver ything is connected properl y , plug in the 12V Adaptor to the po wer outlet. Nev er make or change any connections with the pow er switched[...]
Página 9
Página 10
3139 246 15972 10 Functional Ov er view Fr ont and Rear Panels 12V olts DC Input – Connect to an external adaptor Speak er connectors – Connect to Front Left and Right speak ers Audio Out (Left/Right) – Connect to AUDIO inputs of an amplifier , receiv er or ster eo system CO AXIAL (Digital audio out) – Connect to coaxial AUDIO input of a di[...]
Página 11
Página 12
Página 13
Página 14
Página 15
Página 16
Página 17
Página 18
Página 19
Página 20
Página 21
Página 22
Página 23
Página 24
Página 25
Página 26
Página 27
3139 246 15972 27 TV ST AND ARD (P AL/50Hz) (NTSC/60Hz) Number of lines 625 525 Pla yback Multistandard (P AL/NTSC) VIDEO PERFORMANCE D A C onverte r 12 bit, 54MHz Video Output 1Vpp — 75 ohm S-Video Output Y: 1Vpp — 75 ohm C: 0.3 Vpp — 75 ohm YPbPr Output 0.7 Vpp — 75 ohm AUDIO FORMA T Digital MPEG compressed Digital PCM 16, 20, 24 bits fs,[...]
Página 28
3139 246 15972 28 W ARNING Under no circumstances should y ou tr y to repair the system y ourself, as this will invalidate the war ranty . Do not open the system as there is a risk of electric shock. If a fault occurs, first check the points listed below bef ore taking the system f or r epair . Prob lem Solution No po wer – Check if the adaptor i[...]
Página 29
Página 30
Página 31
[...]
Página 32
CLASS 1 LASER PRODUCT D VP 3030A 3139 246 15972 Sgp-SL-053 3 /94-2 Meet Philips at the Internet http://www .philips.com/support[...]