¿Qué es un manual de instrucciones?
Entonces, ¿qué debe contener el manual de instrucciones perfecto?
Sobre todo, un manual de instrucciones Sharp LC-60LE630X debe contener:
- información acerca de las especificaciones técnicas del dispositivo Sharp LC-60LE630X
- nombre de fabricante y año de fabricación del dispositivo Sharp LC-60LE630X
- condiciones de uso, configuración y mantenimiento del dispositivo Sharp LC-60LE630X
Página 2
cover_LE530X_LE630X.indd 2 cover_LE530X_LE630X.indd 2 2011/07/08 13:38:30 2011/07/08 13:38:30[...]
Página 3
Página 4
Página 5
Página 6
Página 7
Página 8
Página 9
7 Remote control unit 1 2 3 6 8 9 10 11 7 4 5 13 12 14 16 15 17 18 19 20 1 POWER (ST ANDBY/ON) T o switch the power on and off (See page 9). 2 0 – 9 Set the channel. TELETEXT mode: Set the page (See page 24). 3 A (Flashback) Press A to return to the previous selected channel or external input mode. 4 AT V Press to access A TV mode (See page 20). [...]
Página 10
8 Part names TV (Front) Remote control sensor POWER indicator SLEEP indicator OPC indicator OPC sensor Light off Power off Lighted (Red) The TV is in standby mode. Lighted (Green) The TV is on. TV (Rear) 1 2 3 4 5 17 18 6 15 10 11 12 16 7 13 8 9 14 1 POWER (On/Off) button 2 MENU button 3 INPUT button 4 Channel up ( r )/down ( s ) buttons 5 V olume [...]
Página 11
Página 12
10 Checking Signal information (Continued) ■ Checking Signal information Press a/b to select “Signal information”. Signal information Auto search Manual search Manual adjust Antenna power Signal strength Signal quality Current Maximum Channel number 100 Current Maximum 98 100 98 68 4 Position and align the antenna so that the maximum possible[...]
Página 13
Página 14
12 Programme setup (Continued) ■ Sort (Analogue) Channel position can be sorted freely . 1 Repeat steps 1 to 4 in Auto search . 2 Press a/b to select “Sort”, and then pr ess ENTER . 3 Press c/d to select “Y es”, and then pr ess ENTER . 4 Press a/b/c/d to select the channel you want to move, and then press ENTER . 5 Move it to the desired [...]
Página 15
Página 16
Página 17
15 Setup menu (Continued) Parental rating This function allows TV channels to be restricted. It prevents childr en from watching violent or sexual scenes that may be considered inappr opriate. 1 Repeat steps 1 to 3 in Setting a password . 2 Press a/b to select “Par ental rating”, and then press ENTER . 3 Press a/b to select your desir ed rating[...]
Página 18
Página 19
Página 20
Página 21
Página 22
20 A TV (Analogue)/DTV/RADIO buttons Use the following buttons on the remote contr ol to operate the menu. AT V: Press to switch to A TV mode. After switching from DTV , radio or external input mode to A TV mode, the TV jumps to the most recently viewed A TV channel. DTV : Press to switch to DTV mode. After switching from A TV , radio or external i[...]
Página 23
Página 24
Página 25
Página 26
Página 27
25 PC compatibility chart Resolution Horizontal Frequency V ertical Frequency VESA Standard Analogue (D-Sub) Digital (HDMI) VGA 720 g 400 31.5 kHz 70 Hz ✔✔ 640 g 480 31.5 kHz 60 Hz ✔✔✔ SVGA 800 g 600 37.9 kHz 60 Hz ✔✔✔ XGA 1,024 g 768 48.4 kHz 60 Hz ✔✔✔ WXGA 1,360 g 768 47.7 kHz 60 Hz ✔✔✔ SXGA 1,280 g 1,024 64.0 kHz 60 H[...]
Página 28
Página 29
Página 30
Página 31
Página 32
Página 33
31 Specifications Item Model LC-40LE530X LC-46LE530X LC-60LE630X LCD panel 40 o (1016 mm) UV2A & BLACK TFT LCD 46 o (1168 mm) UV2A & BLACK TFT LCD 60 o (1525 mm) UV2A & BLACK TFT LCD Resolution 2,073,600 pixels (1920 g 1080) Video colour system P AL/SECAM/NTSC 3.58/NTSC 4.43/P AL 60 TV function TV -standard Analogue P AL: B/G, D/K, I SE[...]