¿Qué es un manual de instrucciones?
Entonces, ¿qué debe contener el manual de instrucciones perfecto?
Sobre todo, un manual de instrucciones Sharp LC-60LE650LX debe contener:
- información acerca de las especificaciones técnicas del dispositivo Sharp LC-60LE650LX
- nombre de fabricante y año de fabricación del dispositivo Sharp LC-60LE650LX
- condiciones de uso, configuración y mantenimiento del dispositivo Sharp LC-60LE650LX
Página 2
LC60LE650X_EN_book.indb 2 LC60LE650X_EN_book.indb 2 7/18/2013 8:52:19 AM 7/18/2013 8:52:19 AM[...]
Página 3
Página 4
Página 5
Página 6
Página 7
Página 8
Página 9
Página 10
Página 11
Página 12
Página 13
Página 14
12 Programme setup (Continued) H Programme edit Use this menu to set up a channel individually . 1 Repeat steps 1 to 3 in Auto search . 2 Press a / b to select “Pr ogramme edit”, and then press ENTER . 3 Press a / b to select the channel you want to edit, and then press 1 to 5 on the r emote control if necessary or press RETURN to exit . • As[...]
Página 15
Página 16
Página 17
15 Setup menu (Continued) Clearing the password Allow you to clear your password. 1 Repeat steps 1 to 3 in Setting a password . 2 Press a/b to select “Clear passwor d”, and then press ENTER . 3 Press c/d to select “Y es”, and then press ENTER . Parental rating This function allows TV channels to be restricted. It prevents childr en from wat[...]
Página 18
16 Setup menu (Continued) Quick start Y ou can reduce the TV’ s start-up time after tur ning on the power with the remote contr ol unit. Selected item Description On The TV quickly starts up from standby , more of power consumption is r equired during standby . Off Power consumption is less than 1W . T ext language Select from among 5 kin[...]
Página 19
Página 20
Página 21
Página 22
20 A TV/DTV/RADIO buttons Use the following buttons on the remote contr ol to operate the menu. DISPLA Y EPG CLEAR PIC. INFO GUIDE DISPLA Y E P G C LEAR PI C . I NF O G UID E A TV/DTV RADIO A TV/DTV : Press to switch between A TV and DTV mode. After switching from A TV or DTV , radio or exter nal input mode to A TV and DTV mode, the TV jumps to the[...]
Página 23
Página 24
Página 25
Página 26
Página 27
25 PC compatibility chart Resolution Horizontal Frequency V ertical Frequency VESA Standard Analogue (D-Sub) Digital (HDMI) VGA 640 g 480 31.5 kHz 60 Hz SVGA 800 g 600 37.9 kHz 60 Hz XGA 1024 g 768 48.4 kHz 60 Hz WXGA 1360 g 768 47.7 kHz 60 Hz DDC is a register ed trademark of V ideo Electronics Standar ds As[...]