Desa VSGF33PRC manuel d'utilisation
- Voir en ligne ou télécharger le manuel d’utilisation
- 36 pages
- 2.04 mb
Aller à la page of
Les manuels d’utilisation similaires
Outdoor Fireplace
Desa (V)CD36TNE
52 pages 4.28 mb -
Outdoor Fireplace
Desa VDCFTNB
44 pages 2.21 mb -
Desa P325E(B)
30 pages 2.79 mb -
Desa VI33PR
28 pages 0.61 mb -
Desa (V)JM50
24 pages 1.97 mb -
Desa (V)CD36TP
52 pages 4.28 mb -
Desa WCM-50J
40 pages 3.82 mb -
Desa (V)TC36P
40 pages 2.29 mb
Un bon manuel d’utilisation
Qu'est ce que le manuel d’utilisation?
Donc, ce qui devrait contenir le manuel parfait?
Tout d'abord, le manuel d’utilisation Desa VSGF33PRC devrait contenir:
- informations sur les caractéristiques techniques du dispositif Desa VSGF33PRC
- nom du fabricant et année de fabrication Desa VSGF33PRC
- instructions d'utilisation, de réglage et d’entretien de l'équipement Desa VSGF33PRC
- signes de sécurité et attestations confirmant la conformité avec les normes pertinentes
Pourquoi nous ne lisons pas les manuels d’utilisation?
Pourquoi lire le manuel d’utilisation?
Table des matières du manuel d’utilisation
Page 1
Page 2
Page 3
www .desatech.com 1 19304-01A 3 Ear ly sig ns of carb on mono xide po ison ing resem ble the [...]
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
www .desatech.com 1 19304-01A 8 INST ALLA TION NOTICE: This heater is intended ?[...]
Page 9
Page 10
Page 11
www .desatech.com 1 19304-01A 1 1 INST ALLA TION Continued Figure 12 - Inserting Fireplace Into Cabinet Mantel 32 3 / 8 " 33" Front Width 34 5 / 16 " 35 1 / 2 " 16 1 1 / 16 " 17 3 / 4 " ?[...]
Page 12
www .desatech.com 1 19304-01A 12 INST ALLA TION Continued 13" 16" 19" 21" 2 1 / 2 " 6" 8" 10" Minimum Non- Combustible Material Figure 16 - Minimum Mantel Clearances for Built-In Installation Mantel Shelf Note: All V ertical measurements are from top of replace opening to bottom of mantel shelf. ?[...]
Page 13
www .desatech.com 1 19304-01A 13 For propane/LP units, the installer must supply an external regulator. The external regulator will reduce incoming gas pressure. Y ou must reduce incoming gas pressure to between 1 1" and 14" of water . If you do not reduce incoming gas pres - sure, heater regulator damage could occur . Install external re[...]
Page 14
Page 15
www .desatech.com 1 19304-01A 15 CAUTION: Make sure exter- ?[...]
Page 16
www .desatech.com 1 19304-01A 16 INST ALLA TION Continued INST ALLING LOGS - ?[...]
Page 17
www .desatech.com 1 19304-01A 17 ?[...]
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
www .desatech.com 1 19304-01A 22 6. In case any large clumps of dust have now been p ushe d i nto the burn er repe at steps 3 an d 4, page 21. Clean the pilot assembly also. A yellow tip on the pilot ame indicates dust and dirt in the pilot as - sembly . There is a small pilot air inlet hole about 2" from where the pilot ame comes out of[...]