Seagate ST93015A manuel d'utilisation
- Voir en ligne ou télécharger le manuel d’utilisation
- 48 pages
- 0.45 mb
Aller à la page of
Les manuels d’utilisation similaires
Computer Drive
Seagate ST9250315ASG
48 pages 0.85 mb -
Computer Drive
Seagate ST9235
20 pages 0.17 mb -
Seagate ST902504EXB101-RK
2 pages 0.55 mb -
Seagate ST9100828AS
44 pages 0.67 mb -
Seagate ST240FP0021
41 pages 0.44 mb -
Seagate ST3300820A
2 pages 0.13 mb -
Seagate ST31000526SV
46 pages 0.72 mb -
Seagate FreeAgent Pro ST303204FPA1E2-RK
2 pages 0.12 mb
Un bon manuel d’utilisation
Qu'est ce que le manuel d’utilisation?
Donc, ce qui devrait contenir le manuel parfait?
Tout d'abord, le manuel d’utilisation Seagate ST93015A devrait contenir:
- informations sur les caractéristiques techniques du dispositif Seagate ST93015A
- nom du fabricant et année de fabrication Seagate ST93015A
- instructions d'utilisation, de réglage et d’entretien de l'équipement Seagate ST93015A
- signes de sécurité et attestations confirmant la conformité avec les normes pertinentes
Pourquoi nous ne lisons pas les manuels d’utilisation?
Pourquoi lire le manuel d’utilisation?
Table des matières du manuel d’utilisation
Page 1
Momentus 42 ST94019A ST93015A ST92014A[...]
Page 2
[...]
Page 3
Page 4
Page 5
Revision st atus summary sheet Revision Date Sheet s Affected Rev . A 05/03/2 004 All.[...]
Page 6
[...]
Page 7
Page 8
vi Momentus 42 Product Manual, Rev . A[...]
Page 9
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A vii List of Figures Figure 1. Momentus 42 disc dr ive . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 Figure 2. Typical 5V startup and operatio n current pro file . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9 Figure 3. Jum[...]
Page 10
viii Momentus 42 Produ ct Manual, Rev . A[...]
Page 11
Page 12
2 Momentus 42 P roduct Man ual, Rev. A[...]
Page 13
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A 3 2.0 Drive speci fications Unless ot herwise noted , all specifi cations are measured und er ambien t conditions, at 25°C, and nomi nal power. F or conv enience, th e phras es the drive and this dri ve are us ed thr oughout th is manu al to in dicate ST94019 A, ST93 015A, and ST92014A m odel d rives. 2.1 S pe[...]
Page 14
Page 15
Page 16
6 Momentus 42 P roduct Man ual, Rev. A 2.5 Recording and interf ace technology 2.6 Physical char acteristics T echnology S pecification Interface Paralle l A T A Recordi ng method RLL 0,1 1 Recordi ng density BPI (bits/ inch max ) 642,000 (ST9 4019A and ST92014A) 577,000 (ST9 3015A) T rack dens ity TPI (trac ks/inch m ax) 100,780 Areal dens ity (Mb[...]
Page 17
Page 18
8 Momentus 42 P roduct Man ual, Rev. A 2.9 Power specificat ions The driv e receives DC power (+5V ) through t he interface connect or . 2.9.1 Power consumption Power r equirements for the drives ar e listed in the table on page 8. T yp ical power m easurements ar e based on an aver age of drive s tested, und er nomin al condi tions, usin g 5.0V in[...]
Page 19
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A 9 2.9.1.1 T ypical cu rrent prof ile Figure 2. T ypical 5V st artup and operation curre nt profile 2.9.2 Conducted noise Input noise ri ppl e is mea su re d at the ho st sy stem powe r supply acr o ss an equ iv al ent 15 -ohm r es isti ve load on the +5 volt li ne. Using 5-vol t power , the dr ive is expecte d [...]
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
16 Momentus 42 Product Manual, Rev . A[...]
Page 27
Page 28
Page 29
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A 19 4.0 A T A inter face These drives use t he indus try-standard A T A task file inte rface that sup ports 16-bit d ata transfers . It suppo rts A T A programm ed inpu t/output (PIO) m odes 0– 4; multi word DM A mode s 0–2, an d Ultra DMA modes 0–5. Th e drive a lso supports the use of the IORDY signa l t[...]
Page 30
Page 31
Page 32
Page 33
Page 34
24 Momentus 42 Product Manual, Rev . A 129– 159 Seagate-res erved xxxx H 160– 254 A T A-res erved 00 00 H 255 Inte gri ty word xxA5 H Note. See the b it descriptio ns below for words 63, 88, 93 and 94 of the Identif y Drive dat a. Description (if bit is set to 1) Bit W ord 63 0 Mult iword DMA mo de 0 is s upport ed. 1 Mult iword DMA mo de 1 is [...]
Page 35
Page 36
Page 37
Page 38
Page 39
Page 40
30 Momentus 42 Product Manual, Rev . A European Support Services For pres ales and te chnical support in Europe, dial the toll-free num ber for your spec ific lo cation. If your loca tion is not listed h ere, dia l our pr esales and technic al suppor t call ce nter at +1- 405-32 4-4714 from 8:00 A . M . t o 11 : 4 5 A . M . and 1:00 P . M . t o 5:0[...]
Page 41
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A 31 Asia/Pac ific Support S ervices For Asia/ Pacific presales an d technical s upport, dia l the toll-fre e number for yo ur specific location . The Asia/ Pacific toll-free n umbers are av ailable from 6:00 A . M . to 10: 45 A . M . and 12:00 P . M . to 6:00 P . M . (A ustralian Eas t- ern time) Mond ay through[...]
Page 42
32 Momentus 42 Product Manual, Rev . A[...]
Page 43
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A 33 Inde x Numerics 3D De fens e Syste m 1 A acousti cs 13 Active mode 10 adio fre quency (RF ) 13 agency c ertificat ion (re gulatory) 14 altitude 11 ambi ent co ndit ions 3 ambi ent temp eratu re 7 , 11 areal de nsity 1 , 6 ATA in terface 19 ATA-sta ndard co mmands 2 0 Austral ian C-T ick 15 autodet ection 1 a[...]