Advantech SOM-A2552
40 pagine 2.38 mb -
Car Video System
Advantech TREK-305R
24 pagine 0.57 mb -
Computer Hardware
Advantech PCM-9587
82 pagine 3.36 mb -
Laptop
Advantech ARK-7480
104 pagine 4.84 mb -
Network Card
Advantech 48/24-Channel Digital Input/Output USB Module USB-4751/4751L
24 pagine 0.52 mb -
Washer
Advantech INTRAC-305
96 pagine 1.8 mb -
Network Card
Advantech PCA-6359
123 pagine 1.18 mb
Un buon manuale d’uso
Che cosa è il manuale d’uso?
Quindi cosa dovrebbe contenere il manuale perfetto?
Innanzitutto, il manuale d’uso Advantech SOM-A2552 dovrebbe contenere:
- informazioni sui dati tecnici del dispositivo Advantech SOM-A2552
- nome del fabbricante e anno di fabbricazione Advantech SOM-A2552
- istruzioni per l'uso, la regolazione e la manutenzione delle attrezzature Advantech SOM-A2552
Pagina 2
Pagina 3
Pagina 4
Pagina 5
Y our ePlatform Partner User ’ s Manual for Advantech SOM - A2552 series module V1.00 5 Based on SOM - A200 architecture to design, SOM - A255x series have two kinds of PCB form factors. l SOM - A2552 & SOM - A2558 series: 68mm x 68mm x 6 .8mm l SOM - A 255 F series: 68mm x 102 mm x 6.8mm SOM - A255 2 benefit The SOM - A255 2 series are very [...]
Pagina 6
Pagina 7
Pagina 8
Pagina 9
Y our ePlatform Partner User ’ s Manual for Advantech SOM - A2552 series module V1.00 9 SoC Intel XScale PXA255 i ntroduction Intel XScale PXA255 processor is continuing the advance in handheld multimedia functionality. PXA255 is Low power, high performance 32 - bit Intel XScale ® core - based CPU (200, 300 and 400 MHz). The SoC is ARM Architect[...]
Pagina 10
Pagina 11
Y our ePlatform Partner User ’ s Manual for Advantech SOM - A2552 series module V1.00 11 Audio Codec AC ’ 97 codec on board, support Microphone - in, Line - in, Line - o ut Speaker - out Yes Buzzer control Yes - SM Bus Interface Yes - System Reset H/W Reset, S/W Reset, Suspend/Wake Up I/F - Power input 3.3V/5V - Operating temperature 0~60 ℃ O[...]
Pagina 12
Pagina 13
Pagina 14
Pagina 15
Y our ePlatform Partner User ’ s Manual for Advantech SOM - A2552 series module V1.00 15 SOM - R200 (X2) Standard Golden finger 200 - pin - Feature extension bus (X3) Matsushita electric works, LTD. AXK600335 JP1 PXA255 JTAG pin header - JP2 SOM CPLD JTAG port - PS.JP1 & JP2 are 2.00 mm 6*1 pin - headers. CSB Mating Connector table Connector [...]
Pagina 16
Y our ePlatform Partner User ’ s Manual for Advantech SOM - A2552 series module V1.00 16 Pin Definition ¦JP1 PXA255 JTAG pin header Pin Num. Description Note 1 TCK 2 TDI 3 TDO 4 TMS 5 nJTAGTRST 6 GND 7 nRESET Pin type P : DC power pin or system ground pin I : digital input pin O : digital output pin IO : bidirectional pin AI : analog input pin A[...]
Pagina 17
Pagina 18
Pagina 19
Y our ePlatform Partner User ’ s Manual for Advantech SOM - A2552 series module V1.00 19 2 2. 79 nSA_SKT0_IOI S16 I IO Select 16 . (input) Acknowledge from the PCMCIA card that the current address is a valid 16 bit wide I/O addr ess. Pull high with 10Kohm 80 SA_SKT0_VCC P PCMCIA/CF slot 0 power pin. Powered 81 nSA_SKT1_IOI S16 I PCMCIA/CF slot 0 [...]
Pagina 20
Y our ePlatform Partner User ’ s Manual for Advantech SOM - A2552 series module V1.00 20 pole input pin. 90 nRESET I System hardware reset input pin. Falling edge triggered. Hard reset. (input) Level sensitive input used to start the processor from a known address. Assertion causes the current instruction to terminate abnormally and causes a rese[...]
Pagina 21
Y our ePlatform Partner User ’ s Manual for Advantech SOM - A2552 series module V1.00 21 mode. 100 USB_CP IO USB Client Positive pin No pulling 101 SYS_VCC3P3 P SOM system DC power 3.3V input pin. SYS_VCC should always be powered by DC 3.3V even in sleep mode. Powered 102 USB_CN IO USB Client Negative pin. No pull ing 103 SYS_VCC3P3 P SOM system [...]
Pagina 22
Y our ePlatform Partner User ’ s Manual for Advantech SOM - A2552 series module V1.00 22 116 UART2_CTS I UART2 Clear - to - Send sign al pin. If user doesn ’ t need UART2 function, user could use this pin as GPIO. The pin connects to SoC PXA255 GPIO44. Pull high with 100Kohm 117 UART3_TXD O UART3 Transmit signal pin. If user doesn ’ t need UA[...]
Pagina 23
Pagina 24
Y our ePlatform Partner User ’ s Manual for Advantech SOM - A2552 series module V1.00 24 pin . Advantech suggests to connect the pin to DS1804 1 st pin. 164 CRT_HSYNC AO Horizontal sync for the CRT. No pulling 165 VCONR_CS O One of STN LCD contrast control signals. VCONR_CS is used be chip select pin . Advantech suggests to connect the pin to DS1[...]
Pagina 25
Pagina 26
Pagina 27
Pagina 28
Pagina 29
Pagina 30
Pagina 31
Pagina 32
Pagina 33
Pagina 34
Y our ePlatform Partner User ’ s Manual for Advantech SOM - A2552 series module V1.00 34 B36 MMDAT3/ MMCCS0 O Chip select pin for MMC controller. If user doesn ’ t need MMC/SD function, user could use this pin as GPIO. The pin connects to SoC PXA255 GPIO8. No pulling (For SOM - 255F is MMCCS0) A36 MM CMD IO Multimedia Card Command. Pull high wi[...]