Bertazzoni F30 PRO XT
46 pagine -
Oven
Bertazzoni F45 CON MOW X
76 pagine -
Oven
Bertazzoni F30PROX
46 pagine 2.72 mb -
Bertazzoni F30CONXT
46 pagine 2.72 mb -
Bertazzoni M93
16 pagine 0.49 mb -
Bertazzoni F45 CON XT
8 pagine -
Bertazzoni F60 CON XE/12
84 pagine
Un buon manuale d’uso
Che cosa è il manuale d’uso?
Quindi cosa dovrebbe contenere il manuale perfetto?
Innanzitutto, il manuale d’uso Bertazzoni F30 PRO XT dovrebbe contenere:
- informazioni sui dati tecnici del dispositivo Bertazzoni F30 PRO XT
- nome del fabbricante e anno di fabbricazione Bertazzoni F30 PRO XT
- istruzioni per l'uso, la regolazione e la manutenzione delle attrezzature Bertazzoni F30 PRO XT
Pagina 1
INSTALLATION, USE & CARE MANUAL 30” BUILT ‐ IN OVEN F30CONXE (F7..PQC1XE.UA) F30CONXT (F7..PKC1XE.UA) F30PROX (F7..PAZ1XE.UA) F30PROXE (F7..PAU1XE.UA) F30PROXT (F7..PHU1XE.UA) 310461[...]
Pagina 2
Pagina 3
Pagina 4
Pagina 5
Pagina 6
Pagina 7
Pagina 8
8 consistency of the food, and recipe. Germs pr esent in the food are killed off only at a sufficiently high temperature (> 158 F / 70C) and after a sufficiently long time (10 minutes or longer). Select a longer co oking time if you are unsure whether the food is thoroughly heated. To ensure temperatu re is distributed evenly, stir food before s[...]
Pagina 9
9 PRODUCT SPECIFICATION PROFESSIONAL SERIES O VENS (PRO MODELS) Electrical requirements 120/240V - 5500W (24 A max) or 120/208V – 4400W (21 A max). Upper heating element 3400W Lower heating element 2100W Convection heating elements 2 x 1650W[...]
Pagina 10
10 PRODUCT SPECIFICATION DESIGN SERIES OVEN S (CON MODELS) Electrical requirements 120/240V - 5500W (24 A max) or 120/208V – 4400W (21 A max). Upper heating element 3400W Lower heating element 2100W Convection heating elements 2 x 1650W[...]
Pagina 11
Pagina 12
12 WIRING DIAGRAM Models: F 3 0 P R O X - F 3 0 P R O X E - F 3 0 P R O X T[...]
Pagina 13
13 WIRING DIAGRAM Models: F 3 0 C O N X E - F 3 0 C O N X T[...]
Pagina 14
Pagina 15
Pagina 16
Pagina 17
Pagina 18
Pagina 19
Pagina 20
Pagina 21
Pagina 22
Pagina 23
Pagina 24
Pagina 25
Pagina 26
Pagina 27
27 COOKING MODES GUIDE MODE DETAILS USE FOR / TIPS BA KE Bake and broil elements ON Convection OFF Temperature 100F - 500F Use lower 2 shelf levels. Soufflés Meringues Angel food cakes Cream puffs Cookies Cakes Cheesecakes, Pies Quiches Baked potatoes CONVECTION BAKE Bake element ON at full power Broil element ON at moderate po w er Convection fan[...]
Pagina 28
Pagina 29
29 TIPS FOR BEST RESULTS - BAKING CHECK PACKAGE DIRE CTIONS FOOD PAN SIZE TEMPERATURE COOKING TIME (minutes) LEVEL Cookies 12”x15” Cookie Sheet 370° 8 to 12 2..5 Layer Cakes 8”or 9”Rou nd 350° 25 to 35 2..5 Sheet Cakes 9”x13” Pan 350° 30 to 40 2..5 Bunt Cakes 12 Cup 320° 60 to 75 2..5 Brownies, Bar Cookies 9"x9" Pan 320° [...]
Pagina 30
Pagina 31
Pagina 32
Pagina 33
Pagina 34
Pagina 35
Pagina 36
36 SABBATH MODE This special program is designed for religious observance s. START Activate the oven by touching any control area for 2 secon ds. Start programming with Select WARMING with or with right knob and confirm Select S.M. with and confirm The oven will turn on and pre-heat until the temperature of 200F i s reached. Then, the temperature w[...]