Che cosa è il manuale d’uso?
Quindi cosa dovrebbe contenere il manuale perfetto?
Innanzitutto, il manuale d’uso Dacor IF42DBOL dovrebbe contenere:
- informazioni sui dati tecnici del dispositivo Dacor IF42DBOL
- nome del fabbricante e anno di fabbricazione Dacor IF42DBOL
- istruzioni per l'uso, la regolazione e la manutenzione delle attrezzature Dacor IF42DBOL
Pagina 2
Pagina 3
Pagina 4
2 Refrigerators W ith Ice and W ater Dispensers Refrigerators W ithout Ice and W ater Dispensers Model Identification EF42DBSS and EF48DBSS: 42” and 48” dispensing models with all stainless steel finish EF42NBSS and EF48NBSS: 42” and 48” non-dispensing models with all stainless steel finish IF42DBOL and IF48DBOL: 42” and 48” dispensing [...]
Pagina 5
Pagina 6
4 Electrical Requirements Before you move your refrigerator into its final location, it is important to make sure you have the proper electrical connection. Recommended Grounding Method A 1 15 V olt, 60 Hz., AC only 15 or 20-amp fused, grounded electrical supply is required. It is recommended that a separate circuit serving only your refrigerator b[...]
Pagina 7
5 Installation Requirements If the water pressure to the reverse osmosis system is less than 40 to 60 psi (276 to 414 kPa): Check to see whether the sediment filter in the reverse osmosis system is blocked. Replace the filter if necessary . Allow the storage tank on the reverse osmosis system to refill after heavy usage. If your refrigerato[...]
Pagina 8
6 Product Dimensions Side View: The depth from the front of the top grille to the back of the refrigerator cabinet is 25³⁄ 8 ” (64.5 cm). The power cord is 84” (213 cm) long. The water line attached to the back of the refrigerator is 5 ft (1.5 m) long. Height dimensions are shown with leveling legs extended ¹⁄ 8 ” (3 mm)[...]
Pagina 9
7 130 ˚ 130 ˚ 90 ˚ 90 ˚ 110 ˚ 110 ˚ 50 ¹ ⁄ 2 " (128.3 cm) 45 ¹⁄ 4 " (114.9 cm) 26 ³⁄ 4 " (68.0 cm) 19 ³⁄ 4 " (50.2 cm) 40" (101.6 cm) 43 ¹ ⁄ 2 " (110.5 cm) Door Swing Dimensions The location must permit both doors to open to a minimum of 90°. Allow 4½” (1 1.4 cm) minimum space between the side [...]
Pagina 10
8 Backer P anel Overlay P anel Spacer P anel 1 / 4 " (6.4 mm) 3 / 4 " (1.9 cm) 1" (2.5 cm) 1 / 2 " (1.3 cm) 1" 1 1 / 4 " 1 1 / 2 " 1 " (2.5 c m ) 1 ( 3 . 2 c m ) 1 / 4 " 1 (3. 8 c m ) 1 / 2 " 1 / 2 " Refrigerator Side T rim Door Hinge ( 2. 5 c m) ( 3. 2 cm ) ( 3. 8 c m) ( 1 . 3 c m ) Cabinetry [...]
Pagina 11
9 1 / 4 " (6.4 mm) 3 / 4 " (1.9 cm) 1" (2.5 cm) 1 / 2 " (1.3 cm) 3 / 4 " 1" 1 1 / 4 " 1 1 / 2 " 1 / 2 " Refrigerator Side T rim Hinge 90° Door Stop Position Backer P anel Door Overlay P anel Door Swing 90 ˚ Actual Size Refrigerator to Cabinetry Clearance ( 1 . 9 c m ) ( 2 . 5 c m ) ( 3 . 8 c m ) ( 1 . [...]
Pagina 12
Pagina 13
11 Installation Requirements Decorative Overlay Panels Model Series A B C IF42 17¹⁄ 8 ” (43.5 cm) 23¹⁄ 8 ” (58.74 cm) 40½” (102.9 cm) IF48 19 5 ⁄ 8 ” (49.9 cm) 26 5 ⁄ 8 ” (67.6 cm) 46½” (1 18.1 cm) Backer Panels Model Series D E F IF42 16 7 ⁄ 8 ” (42.9 cm) 22 7 ⁄ 8 ” (58.1 cm) 40½” (102.9 cm) IF48 19 3 ⁄ 8 ” ([...]
Pagina 14
Pagina 15
Pagina 16
Pagina 17
15 Installation Instructions Install Anti-T ip Boards IMPORT ANT : T o avoid tipping during use, the solid soffit must be within 1” (2.5 cm) maximum above the refrigerator . If the solid soffit is higher than 1” (2.5 cm) or one is not available, then the refrigerator must be braced. It is recommended that board(s) be installed before the ?[...]
Pagina 18
16 Installation Instructions Using a cordless drill, drill a ¼” (6.35 mm) hole in the cold 5. water pipe you have selected. Fasten the shutoff valve to the cold water pipe with the pipe 6. clamp. Be sure the outlet end is solidly in the ¼” (6.35 mm) drilled hole in the water pipe and that the washer is under the pipe clamp. Tighten the packin[...]
Pagina 19
17 W ARNING Tip Over Hazard Refrigerator is top heavy and tips easily when not completely installed. Keep doors taped closed until refrigerator is completely installed. Use two or more people to move and install refrigerator. Failure to do so can result in death or serious injury. Continue adjusting all of the leveling legs to raise the 3. refriger[...]