Epson RTC-72423
25 pagine 0.2 mb -
Clock
Epson RX-8581SA
32 pagine 0.38 mb -
Clock
Epson RX-8564LC
39 pagine 0.38 mb -
Epson RTC-72421 B
25 pagine 0.2 mb -
Epson RTC-4543SA
16 pagine 0.15 mb -
Epson RTC-72423 A
Epson RX-8581NB
32 pagine 0.38 mb -
Epson RX-8581JE
Un buon manuale d’uso
Che cosa è il manuale d’uso?
Quindi cosa dovrebbe contenere il manuale perfetto?
Innanzitutto, il manuale d’uso Epson RTC-72423 dovrebbe contenere:
- informazioni sui dati tecnici del dispositivo Epson RTC-72423
- nome del fabbricante e anno di fabbricazione Epson RTC-72423
- istruzioni per l'uso, la regolazione e la manutenzione delle attrezzature Epson RTC-72423
Pagina 1
M Q 162-0 3 Application Manua l Real Time Clock Module RTC-72421/72423 Model Product Number R T C - 72421 A Q4272421 x 000100 R T C - 72421 B Q4272421 x 000200 R T C - 72423 A Q4272423 x 000600 R T C - 72423 Q4272423 x 000700[...]
Pagina 2
Pagina 3
Pagina 4
RTC - 72421 / 72423 Page - 1 MQ - 162 - 03 4-BIT PARALLEL INTERFACE REAL TIME CLOCK MODULE RTC - 72421 / 72423 • Built-in crystal unit removes need for adjustment and reduces installation costs • M icroprocessor bus compatible ( tW W, t RD = 120 ns ) • Use of C-M OS IC enables low current consumption ( 5 µ A Max ., at V DD = 2.0 V ) • Comp[...]
Pagina 5
RTC - 72421 / 72423 Page - 2 MQ - 162 - 03 Terminal connections RTC-72421 RTC-72423 1 2 3 4 5 6 7 8 9 18 17 16 15 14 13 12 10 11 STD.P CS 0 ALE A 0 A 1 A 2 A 3 RD GND V DD () V DD ( V DD ) CS 1 D 0 1 2 3 WR D D D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 13 14 STD.P CS 0 ALE A 0 A 1 A 2 A 3 RD GND N.C. N.C. N.C. V DD () N.C. CS 1[...]
Pagina 6
Pagina 7
RTC - 72421 / 72423 Page - 4 MQ - 162 - 03 Characteristics 1. Abso lute ma ximu m ratings Item Sy mbol Condition Specificat ion Unit Supply volt age V DD Ta=+25 ° C − 0.3 to 7.0 V Input volt age V I Ta=+25 ° C GND − 0.3 t o V DD +0.3 V Output volt age V O Ta=+25 ° C GND − 0.3 t o V DD +0.3 V RTC-72421 − 55 to +85 ° C Storage tem per[...]
Pagina 8
RTC - 72421 / 72423 Page - 5 MQ - 162 - 03 Switching characteristics (AC characteristics) 1. W hen ALE is used W rite mode ( V DD =5 V ± 0.5 V, RTC-72421;Ta= − 10 ° C to +70 ° C, RTC-72423;Ta= − 40 ° C to +85 ° C ) Item Symbol Condition Min. Max. Unit CS1 set -up t i m e t SU (CS1) 1000 Address s et-up time bef ore A LE t SU (A -ALE) 5[...]
Pagina 9
RTC - 72421 / 72423 Page - 6 MQ - 162 - 03 2. W hen ALE is f ix ed at V DD W rite mode ( V DD =5 V ± 0.5 V, RTC-72421;Ta= − 10 ° C to +70 ° C, RTC-72423;Ta= − 40 ° C to +85 ° C ) Item Symbol Condition Min. Max. Unit CS1 set -up t i m e t SU (CS1) 1000 CS1 hold tim e th(CS1) 1000 Address s et-up time bef ore write t SU (A-W ) 50 Address hol[...]
Pagina 10
Pagina 11
Pagina 12
Pagina 13
Pagina 14
Pagina 15
Pagina 16
RTC - 72421 / 72423 Page - 13 MQ - 162 - 03 4. CF reg ister (control reg ister F) (1) RESET bi t (D0) W riting 1 to the RESET bit clears the s ub-second bits of t he internal counter down to the 1/256-seconds counter. The reset continues f or as long as the RESET bit is 1. End the reset by writing 0 to the RESET bit. If the level of the CS 1 pin go[...]
Pagina 17
Pagina 18
Pagina 19
Pagina 20
RTC - 72421 / 72423 Page - 17 MQ - 162 - 03 4. Using t he CS 1 pin The RTC-72421/RTC-72423 has 2 c hip-select si gnal system s: CS 0 and CS1. Us e CS 0 as chip-sel ect for ordinary bus acces s. CS 1 is not onl y us ed for CPU bus cont rol , it also has t he m ain funct i on of s w itchi ng bet w een standby m ode and operating mode. (1) Functions P[...]