What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Acer RA19WAANU should contain:
- informations concerning technical data of Acer RA19WAANU
- name of the manufacturer and a year of construction of the Acer RA19WAANU item
- rules of operation, control and maintenance of the Acer RA19WAANU item
Page 2
Page 3
1.1 SCOPE This document defines the design and performance requirements for a 19W inch diagonal , flat panel monitor .The display element shall be a WXGA(1366X768) resolution TFT-LCD (Thin Film Transistor Liquid Crystal Display).16.7M color images are displayed on the panel.Video input signals are analog RGB (0.7Vp-p). When the systemis powered-on [...]
Page 4
Page 5
1.3.2.5 Sync Signal Loading TTL input loading shall be equivalent to one TTL input load. When logic 0 is asserted by a sync input , the maximum current source from any single monitor sync input to the driver is 1.6 mA .When logic 1 is asserted , the maximum current source from the driver to any single monitor sync input is 400 uA . 1.3.2.6 Abnormal[...]
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
2. OSD Manu (continued) 9 Go to cover page ACER X193HQ[...]
Page 11
3.1 Packing Exploded Diagram 3. Exploded Diagram 10 Go to cover page ACER X193HQ[...]
Page 12
3.2 Product Exploded Diagram 3. Exploded Diagram (continued) 11 Go to cover page ACER X193HQ[...]
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
5. T roubleshooting (continued) 5.2 Nothing displays on the screen (Screen is black and colour of LED is blue)continued Continue Check the 5V power supply for P305 pin 1,2,3. OK Check the I301 pin2 if voltage is 3.3V OK Failure P oint 1) Printed wir e between R 311 pin3, R410, R412, I307 pin1 is failure. . 2) Q311 is failure. NG Check if the voltag[...]
Page 23
5. T roubleshooting (continued) 5.3 Checking the back light unit Is +22V supplied to inverter PWB ? (by the power board) OK NG Failure Point 1) Power board of Inverter part failure . Check the BKLT_EN signal of the DC input P301 pin 1 at TTL high level. OK NG Failure Point 1) printed wire broke between P301 pin1, R303 and I305 pin 88. 2) I305 is fa[...]
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
5.7 Abnormal plug and play operation for VGA Confirm the host computer supplies DDC 2B mode. OK NG Failure Point The host machine is not communicatiog in DDC2B mode. Check the voltage on Q307 pin1 that is power DC 3.3V. OK NG Failure Point 1) Printed wire broke between Q307 pin3,D325 and P302 pin9 2) R369,R372,R363 is short or open. 3) D325 is fail[...]
Page 28
5.8 Abnormal plug and play operation (For the DVI) Confirm the host computersupplies DDC 2 mode. OK NG Failure Point The host machine is not communicatiog in DDC 2 mode. Check the voltage on Q 307 pin1 that is power DC 3.3 V. OK NG Failure Point 1) Printed wire broke between VR307 pin3,D325 and P303 pin14 2) R361,R372,R363 is short or open. 3) D325[...]
Page 29
Page 30
5.10 Checking the resolution change IC movement Check +3.3V supply on I305 pin41,I308 pin1,46. OK NG Proceed " Checking the DC/DC converter circui t" sect ion. Check +1.8V supply on I308 pin 19,17,40. OK NG Proceed " Checking the DC/DC converter circui t" sect ion. Check X300 24MHz clock input to I305 pin 15 and 16 at TTL level.[...]
Page 31
Check the 5V is output from P301 pin 5,6 OK NG Failure Point 1) Power wire disconnection. 2) Power board is failure . Check the 5V is input to I301 pin3. OK NG Failure Point 1) Printed wire broke between P301 pin 5,6 and I308 pin3. Check the 3.3V is output from I301 pin2, 4. Failure Point I301 is failure or C303,C304 short. OK NG Check the 3.3V is [...]
Page 32
6.2 Realtek F/W Configuration: Step-1 Launch the utility of “ ” DebugT ool_V6.2.exe Step-3Select ISP icon. Step-4 Follow up the red square indication Select “both”,”Checksum”,”Auto”,”Page Erase”, Select “21” for Extend size. Connect VGA cable between monitor and kit Connect USB and VGA cable between PC and kit Step-2 Select [...]
Page 33
Step-6Press button The screen will show “P ASS” Step-5 Select “64K” icon to load firmware image. There are two HEX files. Y ou only need to select “64K” to choose “X203H_AAS_F001-EMEA.hex” and “X203H_AAS_F001-EMEA_Extend.hex” will be loaded in “64~96” automatically . Check firmware version Turn off the power,then press force[...]
Page 34
Page 35
Page 36
8. BLOCK DIAGRAM PCB No. LCD Flat Panel Interface Board Flat Panel Controller DDC , Interface Board DC to AC Inverte r () Option AMP Audio 1W 2 * Speaker () Option Function Key Boar d AC IN - Host Computer Audio Source AC to DC Adapte r Audio line input Video Signal input DDC & Function key input DC 5V Inverter contro l Panel date control DC po[...]