What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Barco R9840171 should contain:
- informations concerning technical data of Barco R9840171
- name of the manufacturer and a year of construction of the Barco R9840171 item
- rules of operation, control and maintenance of the Barco R9840171 item
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
11 B CTRL 3 CTRL 4 A image 3 Serial interface RS 232/422 Serial interface A (image 3) Selectable modes : - RS 422 T: RS422 terminated. - RS 422 NT: RS422 Not Terminated - RS 232 Termination resistor = 120 Ohms Description & Specififcations Charger Input range : 100-240V (autoranging) 47-63Hz 400 mA Output: 15V DC/1A Input/Output Signals Two Way[...]
Page 12
12 F1,F2,F3,F4,F5 A B C D E F Function Keys Browse Keys Command Keys Validation keys Numeric keys Function keys (determined by the projector) + - + - left/right EXIT ENTER Ke y Name Function (when not specified : idem RCU) idem RCU up/down F1,F 2,F3 ,F4 ,F 5 A B C D E F LED LED TEXT ON indicaton (Red) PAUSE indication (Yellow) Description & Spe[...]
Page 13
13 AC BD Weight: 0.3 kg (0.6 lbs) Communication port A Serial interface C Selectable modes with switch B : - RS 422 T: RS422 terminated. - RS 422 NT: RS422 Not Terminated - RS 232 In order to set up a communication link the mode setting on the base must match the setting within the projector Termination resistor = 120 Ohms LED D: when lit: power pr[...]
Page 14
Page 15
15 A image 3 Power ON switch The ON/OFF switch A is located on the right side of the Rugged Remote Control near the DC power plug (image 3). Remark: The Remote Control can also be supplied with the charger permanently connected. Supplying the Wireless Base The wireless base is supplied via the projector. The connection needs a standard serial cable[...]