What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Electrolux E30EW85GSS should contain:
- informations concerning technical data of Electrolux E30EW85GSS
- name of the manufacturer and a year of construction of the Electrolux E30EW85GSS item
- rules of operation, control and maintenance of the Electrolux E30EW85GSS item
Page 2
30" Electric Double W all Oven Specifications • Product W eight – 328 Lbs. • Single phase 3- or 4-wire cable, 120 / 240 or 120 / 208 V olt, 60 Hertz AC only electrical supply with ground r equired on separate cir cuit fused on both sides of line. • Connected Load (kW Rating) @ 240 / 208 V olts = 8.0 / 6.0 kW • Amps @ 240 / 208 V olts[...]