What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Electrolux E30MC75JPS should contain:
- informations concerning technical data of Electrolux E30MC75JPS
- name of the manufacturer and a year of construction of the Electrolux E30MC75JPS item
- rules of operation, control and maintenance of the Electrolux E30MC75JPS item
Page 2
30" Built-In Microwave Combination Oven Specifications • Product W eight – 250 Lbs. • Single phase 3- or 4-wire cable, 120 / 240 or 120 / 208 V olt, 60 Hertz AC only electrical supply with ground r equired on separate cir cuit fused on both sides of line. • Connected Load (kW Rating) @ 240 / 208 V olts = 7.1 / 6.1 kW • Amps @ 240 / 2[...]