What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Electrolux E30WV60EPS should contain:
- informations concerning technical data of Electrolux E30WV60EPS
- name of the manufacturer and a year of construction of the Electrolux E30WV60EPS item
- rules of operation, control and maintenance of the Electrolux E30WV60EPS item
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
8 S pecifications and Dimensions Model E30WV60EPS Width “A” Width “B” 29 7/8” (759mm) 23 13/16” (605mm) 35 7/8” (91 1mm) 23 13/16” (605mm) E48WV12EPS 47 7/8” (1216mm) 23 13/16” (605mm) 1 1 7/8" (302mm) "A" 9 (229mm) "B" NO NO NO NO NO TE TE TE TE TE All dimensional tolerances are + 1/16”, - 0” unless[...]
Page 9
9 Exhaust Duct Locations DUCT LOCA TIONS Figure 3 V ertical Exhaust Duct Location E30WV60EPS, E36WV60EPS, E308WV60ES, E368WV60ES T op View 6 1/8" (156mm) 8" (203mm) Round Duct Collar Equal Equal C L C L Figure 4 V ertical Exhaust Duct Location E488WV120S T op View 6 1/8" (156mm) 10" (254mm) Round Duct Collar Equal Equal C L C L [...]
Page 10
10 Exhaust Duct Locations ELECTRICAL CONDUIT LOCA TIONS Figure 9 Conduit Location E30WV60EPS, E36WV60EPS, E48WV12EPS, E308WV60ES, E368WV60ES, E488WV120S T op View 9” and 18” Hoods Figure 10 Conduit Location E308WV60ES, E368WV60ES, E488WV120S Rear/Back View 18” Hoods 1 1/2" (38mm) 7/8"ø (1 1mm) Holes "A" C L C L C L C L 1 [...]
Page 11
Page 12
Page 13
13 Cabinet Prep aration PREP ARING THE CABINET Minimum hood clearances are zero inches (0”) to the rear , sides and top of the hood. Thirty inches (30”) is the minimum distance between the bottom of the hood and any cooking surface. Maximum effective clearance from cooking surface to bottom of hood is 36” (914mm). ! WARNING WARNING WARNING WA[...]
Page 14
Page 15
15 Inst allation INST ALLING THE HOOD First temporarily mount a 2x4 ledger board 30” (762mm) from the finished countertop. Then, remove the filters from the hood canopy and remove the shields below the power ventilator . Secure the hood through the keyhole slots in the top of the hood and/or the slot hole in the rear of the hood. Remove the tempo[...]
Page 16
16 Inst allation MAKING THE ELECTRICAL CONNECTION Electrical power source wiring can be connected through the top or back of the hood. Access the wiring inside the hood canopy in the area to the right side of the power ventilator . Connect the pre-wired 12” long black, white and green wires to the corresponding black, white and ground (green) wir[...]