What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Electrolux E36GF76GPS should contain:
- informations concerning technical data of Electrolux E36GF76GPS
- name of the manufacturer and a year of construction of the Electrolux E36GF76GPS item
- rules of operation, control and maintenance of the Electrolux E36GF76GPS item
Page 1
318201761 E30GF74GPS E36GF75GPS E36GF76GPS[...]
Page 2
Page 3
Page 4
4 Safety IMPORT ANT SAFETY INSTRUCTIONS[...]
Page 5
5 Safety SAFETY PRECAUTIONS[...]
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
11 Prep aring for inst allation GENERAL DIMENSIONS Plan the installation so that the electrical connection, gas shut-off valve, and pressure regulator are accessible from the front of the cabinet. Model E30GF74 Series E36GF75 Series E36GF76 Series “A” 30” (762 mm) Minimum Recommended 36” (914 mm) Minimum Recommended 36” (914 mm) Minimum R[...]
Page 12
12 Prep aring for Inst allation GENERAL DIMENSIONS[...]
Page 13
13 Prep aring for Inst allation WOOD/COMPOSITE OVERLA Y INST ALLA TION The bottom of an overhead hood should be 30” minimum to 36” above the countertop. This would typically result in the bottom of the hood being 66” to 72” above the floor . These dimensions provide safe an efficient operation of the hood.[...]
Page 14
Page 15
15 Figure 3 Backguard Installation (36" range shown) Backguard WARNING WARNING WARNING WARNING WARNING Be sure the range is not connected to gas or power before proceeding. Inst allation INST ALLING THE 36” RANGE OPTIONAL BACKGUARD Y our Electrolux Icon MR range was shipped with a backguard in place. These instructions cover the installation[...]
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
24 a. Remove top grates, burner caps and inner burner rings. b. Lift off outer burner heads and burner bases. c. Remove the factory installed natural gas orifices from the center of the orifice holders using a 7mm nut driver . Remember to keep the original natural gas orifices for future conversions back to natural gas. Refer to page 22 under “IM[...]