What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Electrolux EI36EC45K S should contain:
- informations concerning technical data of Electrolux EI36EC45K S
- name of the manufacturer and a year of construction of the Electrolux EI36EC45K S item
- rules of operation, control and maintenance of the Electrolux EI36EC45K S item
Page 1
36" ELECTRIC TOUCH-CONTROL COOKTOPS Features Glide-2-Set ® Electronic Touch Controls Ceramic Smoothtop Glass Surface 6" to 9" to 12" Triple Expandable Element – 1200W / 2000W / 3000W 5" to 7" Dual Expandable Element – 750W / 1800W 9" Electric Element – 3200W 6" Electric Element – 1200W Hot Surface In[...]
Page 2
36" Electric Cooktop EI36EC45K Electric Cooktops EI36EC45K S, EI36EC45K B High standards of quality at Electrolux Home Products, Inc. mean we are constantly working to improve our products. We reserve the right to change specifications or discontinue models without notice. Electrolux Major Appliances, N.A. USA • 10200 David T aylor Drive •[...]