What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Electrolux EW36CC55GS should contain:
- informations concerning technical data of Electrolux EW36CC55GS
- name of the manufacturer and a year of construction of the Electrolux EW36CC55GS item
- rules of operation, control and maintenance of the Electrolux EW36CC55GS item
Page 1
10" and 6" Induction Elements Boil water in 90 seconds with the 10" induction element, which offers 3,200 watts of power . Power Assist ™ Function Generates rapid heat for a quick boil. More Responsive Induction is more r esponsive than a gas cooktop – you can instantly adjust the heat to a delicate simmer or bring to a quick boi[...]
Page 2
36" Induction Hybrid Drop-In Cooktop Specifications • Product W eight – 62 Lbs. • Single phase 3- or 4-wire cable, 120 / 240 or 120 / 208 V olt, 60 Hertz, fused on both sides of line with ground. • Connected Load (kW Rating) @ 240 / 208 Volts = 9.9 / 8.4 kW • Amps @ 240 / 208 Volts = 41.3 / 40.4 Amps • Recommended Circuit Br eaker [...]