Electrolux E488WV120S
18 pages 0.57 mb -
Ventilation Hood
Electrolux EFP 60520
24 pages 0.5 mb -
Ventilation Hood
Electrolux Block 642241
2 pages 0.2 mb -
Electrolux 2060 D
20 pages 0.39 mb
A good user manual
What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Electrolux ICON E488WV120S should contain:
- informations concerning technical data of Electrolux ICON E488WV120S
- name of the manufacturer and a year of construction of the Electrolux ICON E488WV120S item
- rules of operation, control and maintenance of the Electrolux ICON E488WV120S item
Page 1
18" W ALL-MOUNT CANOPY VENT HOOD FEA TURES Nominal Width Installation T ype Air Discharge Air Delivery (CFM) Blower T ype Controls Infinite-Speed Blower Dual Halogen Lights Dishwasher Safe Stainless Steel Filters Exhaust Duct Duct Required ACCESSORIES 18"- High V ent Duct Cover – PN # ACCVC18-48 12"- High V ent Duct Cover – PN # [...]
Page 2
18" W all-Mount 48" Canopy V ent Hood Specifications • Product W eight – 103 Lbs. • W all-Mount Installation – can be ducted vertically or horizontally . • V oltage Rating – 120V / 60 Hz / 15 or 20 Amps • Connected Load (kW Rating) @ 120 V olts = 1.4 kW (For use on adequately wired 120V , dedicated circuit having 2-wir e ser[...]