What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Electrolux LMP500BT should contain:
- informations concerning technical data of Electrolux LMP500BT
- name of the manufacturer and a year of construction of the Electrolux LMP500BT item
- rules of operation, control and maintenance of the Electrolux LMP500BT item
Page 1
Bakery and pastry making[...]
Page 2
Superior performance, home-baked goodness[...]
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
dito electrolux bakery 6 Planetary mixers 20, 30, 40 litr es XBB 20/30 litre planetary mixers with 3 fixed speeds (40, 80 and 160 rpm) and electronic variable speed with 10 levels ranging from 29 to 175 rpm. Powerful and resistant 1500 W motor W aterproof touch button contr ol panel with 0-59 min. timer Stainless steel wir e safety screen pr otect[...]
Page 7
Page 8
dito electrolux bakery 8 LMP 500 table top dough sheeter . Thanks to its compact size it can be placed on a table or fitted onto a mobile stand (optional) The rolling dir ection can be inverted by the simple movement of a joystick. Cylinders can be regulated from 0,1 to 34 mm in thickness allowing all types of doughs to be worked. Flour container [...]
Page 9
dito electrolux bakery 9 LMP 500 BT (1 speed) table top belt dough sheeter . V ersatility in the preparation of all types of pastry with a working width of 500 mm and two working belts of 1000 mm in length Slides can be raised for optimum space saving and cleaning The flour container is fixed on the top to continue dough preparation without stopp[...]