What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Electrolux WT65H208DU should contain:
- informations concerning technical data of Electrolux WT65H208DU
- name of the manufacturer and a year of construction of the Electrolux WT65H208DU item
- rules of operation, control and maintenance of the Electrolux WT65H208DU item
Page 2
Page 3
ENGLISH 5 W ARNING CAREFULL Y READ THE INST ALLA TION OPERA- TING AND MAINTENANCE INSTRUCTIONS BEFORE INST ALLING THIS APPLIANCE. INCORRECT INST ALLA TION, ADAPT A TIONS O R AL TERNA TIONS COULD CAUSE DAMAGE TO PROPERTY OR PER- SONAL INJUR Y . F AILURE TO COMPL Y WITH THESE INSTRUCTIONS, ABUSE RESUL TING IN DAMAGE AND IMPROPER INST ALLA TION WILL V[...]
Page 4
Page 5
ENGLISH 7 B4 TECHNICAL DA T A S tandard cycl e tim e may vary should the inlet water temper ature be diff erent from that indicated above. MODEL WT65H WT65H Supply voltage: 208 V , 1 ph, 60 Hz 39 amp 240 V , 1 ph, 60 Hz, 32 amp To t a l W a t t s 13.6 kW 13.6 kW Boiler heating elements 12.0 kW 12.0 kW T ank heat ing elements 3.0 kW 3.0 kW W ater su[...]
Page 6
8 Figure 4 Legend Figure 4 A - W at er inlet pipe wit h 3/4”dia/19mm fit tings C - Outlet pipe 1 5/8” ID /40 mm (^) –1 1/16” ID /18 mm (*). I - Power supply S - Detergent connection Q - Equipotential (Ground) screw Y - Rinse aid conn ection (^) - Only fo r model with free-fall drainage (*) - Only for mode l with drain pump 25 7/16" 25 [...]
Page 7
ENGLISH 9 A fused disconne ct switch or a main circuit breaker (customer fur nished) MUST be inst alled in the electric su pply line fo r th e appliance. It is recom- mended that this switch/circuit breaker hav e lockout/tagout capability . Before makin g any electri- cal connections to this appliance, check that the power supply is ade quate for t[...]
Page 8
10 have a cross section of A WG 6/13,3 mm 2 . Do no t use the wiring condu it or other piping for gro und connec- tions. If nece ssary , ha ve the electrician supply the ground w ire. Power supply 208V 3ph or 240 V 3ph Figure 8 Open the power supply terminal box and insert the jum- pers provided as follows: one jumper between terminals 1 and 2, one[...]
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
16 T ype of racks and loading • YELLOW rack: for 18 plates with maximum diameter of 240 mm. Figure 14 • BLUE rack for glasse s: the glasses should be placed upside do wn. D4 END OF WORK AND DA IL Y CLEAN ING The appliance is designe d to carry out an automatic cleaning cycle to help flush out any residues and to guarantee greater health and hyg[...]