What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Electrolux WT850M240U should contain:
- informations concerning technical data of Electrolux WT850M240U
- name of the manufacturer and a year of construction of the Electrolux WT850M240U item
- rules of operation, control and maintenance of the Electrolux WT850M240U item
Page 1
Appro val: ___________________________________________ 506033 (WT850M208U) Electric P ot and P an W asher 61.125 ″ – 208 V 506034 (WT850M240U) Electric P ot and P an W asher 61.125 ″ – 240 V Item No. ___________________________________ Unit to be Electrolux WT850 Hot W ater Sanitizing P ot and P an W asher . Electr ical characteristics to b[...]
Page 2
Supply voltage: 506033 208 V/3p/60Hz - 62A 506034 240 V/3p/60Hz - 54A T otal Watts: 17.5 kW Booster heating elements: 12 kW T ank heating elements: 12 kW Wash pump size: 7.0 hp Electric The company reserves the right to make modifications to the products without proir notice. All information correct at time of printing. 3-10-06 Front V iew T op V i[...]