What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Frigidaire EI30WC55GS should contain:
- informations concerning technical data of Frigidaire EI30WC55GS
- name of the manufacturer and a year of construction of the Frigidaire EI30WC55GS item
- rules of operation, control and maintenance of the Frigidaire EI30WC55GS item
Page 1
Inst allation, Use & Car e Guide 30” and 36” F ree-Standing Range Hood Guia de Inst alación, Uso y Cuidado 30” y 36” Campana extractora Guide d’inst allation, utilisation et d’entretien 30” et 36” Hotte aspirante EI30WC55GS + EI36WC55GS 316488524 RH30WC55GS + RH36WC55GS[...]
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
6 6 6 6 6 List of Materials Parts Included with your Hood Parts Included with your Hood Parts Included with your Hood Parts Included with your Hood Parts Included with your Hood • Hood structure assembly with blower , transition. • Lamp already installed. • 2 Grease filters 30" or 3 Gr ease filters 36". • Duct covers. • Hardwar [...]
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
12 12 12 12 12 Making the electrical connections Electrical Shock Hazard W a rning: T ur n of f power at the service panel before wiring this unit. 120 V 120 V 120 V 120 V 120 V AC, 15 or 20 Amp cir AC, 15 or 20 Amp cir AC, 15 or 20 Amp cir AC, 15 or 20 Amp cir AC, 15 or 20 Amp cir cuit r cuit r cuit r cuit r cuit r equir equir equir equir equir ed[...]
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
20 20 20 20 20 W arranty Information RANGE W RANGE W RANGE W RANGE W RANGE W ARRANTY ARRANTY ARRANTY ARRANTY ARRANTY Y our range is protected by this warranty In the U.S.A., In the U.S.A., In the U.S.A., In the U.S.A., In the U.S.A., your appliance is warranted by Electr olux Home Products North America, a division of White Consolidated Industries,[...]