What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Frigidaire FGC36S5EC should contain:
- informations concerning technical data of Frigidaire FGC36S5EC
- name of the manufacturer and a year of construction of the Frigidaire FGC36S5EC item
- rules of operation, control and maintenance of the Frigidaire FGC36S5EC item
Page 2
Page 3
Page 4
GAS COOKTOP INST ALLA TION INSTRUCTIONS (Models with Optional Electric Built-In Oven Combination) 4 * If no cooktop is installed directly over the oven unit, 5” (12.7 cm) maximum is allowed. * * 32" (81.3 cm) min. from top of cabinet to top of runners must be maintained. This cooktop may be in- stalled over certain built- in electric oven mo[...]
Page 5
GAS COOKTOP INST ALLA TION INSTRUCTIONS (Models with Optional Electric Built-In Oven Combination) 5 GAS COOKTOP 18” Max. (45.7 cm) 5” Max. (12.7 cm) Flare Union 4” (10.2 cm) 120V/60Hz Grounded Outlet Right Side of Cabinet (To be accessible for shut-off valve operation) Pressure Regulator Manual Shutoff Valve Flare Union Flexible Connector Cab[...]
Page 6
GAS COOKTOP INST ALLA TION INSTRUCTIONS (Models with Optional Electric Built-In Oven Combination) 6 3. Provide an Adequate Gas Supply This cooktop is designed to operate on natural gas at 4" (10.2 cm) of manifold pressure only. A pressure regulator is connected in series with the manifold on the cooktop and must remain in series with the suppl[...]
Page 7
Page 8
GAS COOKTOP INST ALLA TION INSTRUCTIONS (Models with Optional Electric Built-In Oven Combination) 8 Figure 11 A. Unpack burner bases and caps. B . Place burner base over each gas opening tube. C. Make sure the burner is properly aligned and leveled. Place burner cap over each burner base. NOTE: There are no burner adjustments necessary on this cook[...]
Page 9
Page 10
INSTRUCCIONES DE INST ALACION P ARA PLANCHA DE COCINAR A GAS (Modelos con un horno eléctrico empotrado facultativo) 10 Figura 2 – DESEÑO DEL ARMARIO A Mín. Dimensiones J este mínimo distancia entre el borde posterior del hueco y la más cerca superficie combustible por encima del mostrador. 18" Mín. (45.7cm Mín.) Espacio 30" (76.2[...]
Page 11
Page 12
INSTRUCCIONES DE INST ALACION P ARA PLANCHA DE COCINAR A GAS (Modelos con un horno eléctrico empotrado facultativo) 12 * Si no hay plancha de cocinar instalada directamente sobre el aparato, un máximo de 5” (12.7 cm) está permitido. * * Un mínimo de 32" (81.3 cm) desde la parte superior del armario hasta la parte superior de las ruedas d[...]
Page 13
13 INSTRUCCIONES DE INST ALACION P ARA PLANCHA DE COCINAR A GAS (Modelos con un horno eléctrico empotrado facultativo) PLANCHA DE COCINAR 18” Máx. (45.7 cm) 5” Máx. (12.7 cm) Unión 4” (10.2 cm) Lado derecho del armario (Debe de ser accesible para el funcionamiento de la válvula de cierre) Regulador de presión Válvula de cierre manual U[...]
Page 14
INSTRUCCIONES DE INST ALACION P ARA PLANCHA DE COCINAR A GAS (Modelos con un horno eléctrico empotrado facultativo) 14 3 . Provea un adecuado suministro de gas Esta plancha de cocinar está diseñada para utilizar gas natural de 4" (10.2 cm) de presión múltiple solamente. Se conecta un regulador de presión en serie al múltiple de la planc[...]
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
INSTRUCTIONS D'INST ALLA TION POUR PLAQUE DE CUISSON À GAZ (Modèle pouvant être combiné à un four encastré électrique installé sous le comptoir) 21 * Un maximum de 5” (12.7 cm) est per- mis si aucune table de cuisson n’est installée au dessus de l’appareil. ** Une distance minimale de 32" (81.3 cm) est requise entre le dess[...]
Page 22
INSTRUCTIONS D'INST ALLA TION POUR PLAQUE DE CUISSON À GAZ (Modèle pouvant être combiné à un four encastré électrique installé sous le comptoir) 22 PLAQUE DE CUISSON 18” Max. (45.7 cm) 5” Max. (12.7 cm) Manchon évasé 4” (10.2 cm) Prise de 120V/60Hz mise à la terre Mur de droite de l'armoire (L'accès au robinet de fe[...]
Page 23
Page 24
INSTRUCTIONS D'INST ALLA TION POUR PLAQUE DE CUISSON À GAZ (Modèle pouvant être combiné à un four encastré électrique installé sous le comptoir) 24 Vérifiez qu'il n'y ait pas de fuites. La vérification pour les fuites doit être faite selon les instructions du manufacturier. Après avoir raccordé l'alimentation en gaz[...]
Page 25
Page 26
Page 27
27 WIRING DIAGRAM - DIAGRAMA DE LA INSTALACIÓN ALÁMBRICA - SCHÉMA DE CÂBLAGE (For 30" & 36" - 4 burner Models - Para modelos 30" & 36" - 4 quemadores - Pour les modèles 30" & 36" - 4 brûleurs)[...]
Page 28
28 WIRING DIAGRAM - DIAGRAMA DE LA INSTALACIÓN ALÁMBRICA - SCHÉMA DE CÂBLAGE (For 36" - 5 burner Models - Para modelos 36" - 5 quemadores - Pour les modèles 36" - 5 brûleurs)[...]