What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of GE AZ75H18EAC should contain:
- informations concerning technical data of GE AZ75H18EAC
- name of the manufacturer and a year of construction of the GE AZ75H18EAC item
- rules of operation, control and maintenance of the GE AZ75H18EAC item
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Remote Thermostat The unit will be controlled by a remote thermostat. IMPORT ANT : The Zoneline thermostat connections provide 24V AC only . If using a digital/electronic wall thermostat, you must set it to the 24V AC setting. See the Installation Instructions for the wall thermostat. CAUTION: Damage to a wall thermostat or to the Zoneline electron[...]
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
REMOVE JUNCTION BOX COVER • Remove the junction box cover by taking out the front two screws. 1 Junction box Installation Instructions 12 DIRECT CONNECT APPLICA TIONS FOR 265 VOL T DIRECT CONNECT APPLICA TIONS ONL Y IMPORT ANT: Connection of a 265V AC product to a branch circuit MUST be done by direct connection in accordance with the National El[...]
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
BUILD AND INST ALL THE ZONELINE BASE PLA TFORM 1. Construct a 23 1 ⁄ 4 ″ min. x 23 1 ⁄ 4 ″ min. square platform. NOTE: The platform must have a load-bearing capacity of 175 lbs. minimum. 1 Installation Instructions 18 W ALL PLENUM AND ARCHITECTURAL LOUVER INST ALLA TION • Install the appr opriate wall plenum through the exterior wall in a[...]
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
Safety Instructions Operating Instructions Care and Cleaning T roubleshooting T ips Consumer Support 27 V ertical Zoneline Warranty . For The Period Of: GE Will Replace: One Y ear Any part of the Zoneline which fails due to a defect in materials or workmanship. During this From the date of the full one-year warranty , GE will also provide, free of [...]