What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of GE ZGU48L6D should contain:
- informations concerning technical data of GE ZGU48L6D
- name of the manufacturer and a year of construction of the GE ZGU48L6D item
- rules of operation, control and maintenance of the GE ZGU48L6D item
Page 1
If you have questions , call 800.GE.CARES or visit our website at: www .monogram.com Installation Instructions Professional Gas Cooktops 48" Natural Gas Models ZGU48N4G ZGU48N6R ZGU48N6D 48" LP Gas Models ZGU48L4G ZGU48L6R ZGU48L6D 36" Natural Gas Models ZGU36N6 ZGU36N4R ZGU36N4D 36" LP Gas Models ZGU36L6 ZGU36L4R ZGU36L4D[...]
Page 2
Page 3
22" High Backsplash With Warming Shelf 12" High Backsplash INST ALLA TION NOTE: A custom backspash may be constructed of non-combustible back wall materials such as ceramic tile, brick, marble or other stone. CONTENTS Design Information Models A vailable ..............................................................3 Accessory Requirement[...]
Page 4
36" Wide Hood Refer to Hood Installation Instructions 12" Min. to Combustible Material Each Side 36" Min. to Combustible Material From Cooking Surface 13" Max. 7" 22-3/4" Min. Electric/Gas Supply 35" 1/2" 2" Cooking Surface 18" Min. 2-1/2" 8" 22" High Backsplash with Shelf 26-5/8"[...]
Page 5
26-5/8" 12" 1/2" 8-7/16" Countertop Level 22-3/4" 23-1/4" 4" to Center Line of Gas Inlet on the Left Allow Additional Clearance Below the Burner Box for Gas Connections 2-1/2" Cabinet Face - Projecting Control Panel Cabinet Face - Flush Control Panel 1/2" 12" High Backsplash 22" High Back 22&qu[...]
Page 6
POWER SUPPL Y LOCA TIONS Gas Supply: • The pressure regulator must be connected in series with the manifold of the cooktop and must remain in series with the supply line regardless of the type of gas being used. • The natural gas models are designed to operate at 5" water column pressure. A regulator is required at the natural gas source t[...]
Page 7
Measure carefully when cutting the countertop. Make sure sides of the opening are parallel. • These cooktops require 8" free space below the countertop to house the cooktop burner box. • Allow additional clearances below the burner box to install the regulator and make house supply connections. Use a 90° elbow to route the gas connections[...]
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
11 INST ALL 9” or 12” HIGH BACKSPLASH • Install and level the range or cooktop according to the installation instructions. • Remove the backsplash packaging. Select the back, wall mount panel with mounting screw slots. • Mark a horizontal line on the wall, 1/8" above the range/cooktop backguard. • Use wood screws or fasteners (not [...]