What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Gefen EXT-DVI-FM2000 should contain:
- informations concerning technical data of Gefen EXT-DVI-FM2000
- name of the manufacturer and a year of construction of the Gefen EXT-DVI-FM2000 item
- rules of operation, control and maintenance of the Gefen EXT-DVI-FM2000 item
Page 2
Page 3
CONTENT S CONTENT S 1 Intr oduc ti on 2 O peration Notes 3 Features 4 S ender Unit La y ou t 5 S ender Unit Descriptions 6 Receiver Unit La y ou t 7 Receiver Unit Descriptions 8 C onnectin g the DVI FM 200 0 9 Wirin g Dia g ram 10 S peci f ications 1 1 W arrant y 1 Intr oduc ti on 2 O peration Notes 3 Features 4 S ender Unit La y ou t 5 S ender Uni[...]
Page 4
Page 5
Page 6
3 3 FEA TURE S Features • Extends Dual Link DVI up to 1000 f eet ( 300 meters ) usin g multi-mode ( 50 / 125 ) fi ber optic cable. • S upports HD resolutions up to 1080p Full HD. • S upports VE S A resolutions up to 1920 x 1200 ( WUX G A ) @ 60 Hz an d 2560 x 1600 ( W Q X G A ) @ 60 Hz. • O ptical si g nal transmission provides improved im[...]
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
8 8 CONNECTING THE DVI FM 2000 CONNECTING THE DVI FM 2000 How to Connect the DVI FM 2000 1. C onnect the Dual Link DVI source to the S ender U nit. 2. C onnect the Dual Link DVI displa y to the Receiver Unit . 3 . C onnect the S ender Unit and Receiver unit to g ether usin g tw o SC multi-mode fi ber optic cables. 4. C onnect the 5V D C power supp[...]
Page 12
9 9 EXT -DVI-FM2000 DVI Display Sender Receiver SC FIBER OPTIC CABLE DVI Source EXT -DVI-FM2000 DVI Display Sender Receiver SC FIBER OPTIC CABLE DVI Source Wirin g Dia g ram for the DVI FM 2000 Wirin g Dia g ram for the DVI FM 2000 A TTENTION: This product should alwa y s be connected to a g rounded electrical soc k e t. A TTENTION: This product sh[...]
Page 13
10 10 SPECIFICA TION S M aximum Pixel C lock................................................................................................................2 x 1 65 MHz Input Video Si g nal.....................................................................................................................1.2 volts p- p Input DD C S i g nal.........[...]
Page 14
1 1 1 1 W ARRANTY W ARRANTY Gefen warrants the equipment it manufactures to be free from defects in material and workmanship. I f equipment f ails because o f such de f ects and G e f en is noti fi ed within two ( 2 ) y ears f rom the date o f shipment, G e f en will, at its option, repair or replace the equipment, provided that the equipment has [...]