Generac QT13068ANAC
9 pages 2.12 mb -
Portable Generator
Generac 6500XL
20 pages 1.03 mb -
Portable Generator
Generac SE10000
24 pages 1.12 mb
A good user manual
What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Generac QT13068ANAC should contain:
- informations concerning technical data of Generac QT13068ANAC
- name of the manufacturer and a year of construction of the Generac QT13068ANAC item
- rules of operation, control and maintenance of the Generac QT13068ANAC item
Page 2
2 of 9 70 • 80 • 100 • 130 • 150 kW application & engineering data GENERA TOR SPECIFICA TIONS T ype Synchr onous Rotor Insulation Class H Stator Insulation Class H T elephone Interference Factor (TIF) <50 Alternator Output L eads 1-Phase 4 wire Alternator Output L eads 3-Phase 6 wire (70, 80 & 150 kW) or 12 wire (100 & 130 kW[...]
Page 3
3 of 9 70 • 80 • 100 • 130 • 150 kW operating data GENERA TOR OUTPUT VOL T AGE/kW - 60Hz kW LPG Amp LPG kW Nat. Gas Amp Nat. Gas CB Size (Both) QT070 120/240 V , 1Ø , 1.0 pf 67 292 64 267 300 120/208 V , 3Ø , 0.8 pf 70 243 67 232 300 120/240 V , 3Ø , 0.8 pf 70 211 67 201 250 277/480 V , 3Ø , 0.8 pf 70 105 67 101 125 QT080 120/240 V , 1?[...]
Page 4
4 of 9 70 • 80 • 100 • 130 • 150 kW operating data Standby Generators POWER ADJUSTMENT FOR AMBIENT CONDITIONS T emperature Deration ........................................................................................................... 3% for every 10 °C above 25 °C or 1.65% for every 10 °F above 77 °F Altitude Deration (70,100,130 [...]
Page 5
5 of 9 70 • 80 • 100 • 130 • 150 kW available accessories Standby Generators Model # Product Description 005632-0 - 70, 80 & 150 kW 005633-0 - 100 & 130 kW Cold Weather Kit If the temperature regularly falls below 32 °F (0 °C), install a cold weather kit to maintain optimal batter y temperature. Kit consists of batter y warmer wit[...]
Page 6
6 of 9 70 • 80 • 100 • 130 • 150 kW interconnections Standby Generators[...]
Page 7
7 of 9 70 kW installation layout Standby Generators[...]
Page 8
8 of 9 80 kW installation layout Standby Generators[...]