What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Haier LE55H5000 should contain:
- informations concerning technical data of Haier LE55H5000
- name of the manufacturer and a year of construction of the Haier LE55H5000 item
- rules of operation, control and maintenance of the Haier LE55H5000 item
Page 2
Contents EN-1 LED Backlit Flat T V instruction Manual C ont ents Safety W arnings 2 W elcome ............................................................... 2 Impor tant Informa tion ........................................ 2 Impor tant Safety Instructions 3 About Y our LED L CD T V 5 Installing the Stand ...........................................[...]
Page 3
Safety Warnings LED Backlit Flat T V Instruction Manual EN-2 En W elcome Thanks for buying this 47"/55" LED Backlit Flat T V . T his guide will help you to set up and begin using your T V . Firstly , check the contents of your box with the parts checklist below : 42"/ 47"/ 55"LED Backlit Flat T V • Remote control •?[...]
Page 4
Page 5
Impor tant Safety Instructions s LED Backlit Flat T V Instruction Manual EN-4 En[...]
Page 6
Page 7
About your LED L CD T V LED Backlit Flat T V Instruction Manual EN-6 En W all Mounting Installation Preparing befor e installing W all-Mount. T o install a wall-mount from another manufactuer ,use the Holder-Ring. 42" model standard screw : M6 47" model standard screw : M6 55" model standard screw : M6 Installing W all-Mount kit The [...]
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
LED Backlit Flat T V Instruction Manual EN-24 En Format 3 720p 50/60 4 1080i/1080p 50/60 Recommendation PC connection input format sequence number Forma t H-Fr equenc y (KHz) V-F requency (Hz) 1 640*480@60Hz 31.5 60 2 800*600@60Hz 37.88 60 3 1024*768@60Hz (Recommendatory) 48.36 60 Recommendation DVI connection input format Sequence Number Resolutio[...]