What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of KitchenAid W10154991A should contain:
- informations concerning technical data of KitchenAid W10154991A
- name of the manufacturer and a year of construction of the KitchenAid W10154991A item
- rules of operation, control and maintenance of the KitchenAid W10154991A item
Page 1
INSTALLATION INSTRUCTIONS 30" (76.2 CM) FREESTANDING AND SLIDE-IN DUAL FUEL RANGES INSTRUCTIONS PO UR L’INSTALLATION DES CUISINIÈRES AUTOPORTANTES ET ENCASTRABLES À BI-COMBUSTIBLE DE 30" (76,2 CM) T able of Contents/T able des matièr es............... ................. ........... ................. ........... ...... 2 W101 54991A IM[...]
Page 6
6 Installation Clearances Cabine t openi ng dimension s shown a re fo r 25" (64 cm) cou ntertop d epth, 24" (61 cm) bas e cabinet depth and 36" (91.4 cm) counte rtop height. Fre estanding Ranges Slide-In Ranges NOTE : 24" (61 cm) minimum when bottom of w ood or metal cabin et is protected by not less th an ¹⁄₄ " (0.64 [...]
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
20 9. Reinst all the ca p onto the regulat or . T o C onver t Stan dard Surfac e Burne rs 1. Remove bur ner cap. 2. Using a T20 TORX ® screw driver , remov e the burner base. 3. Apply m askin g tape to the e nd of a 7 mm nut driver to help hold the gas orifice s pud in the n ut driver while chan ging it. Pre ss nut driv er down onto th e gas orifi[...]
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
26 Dégagem ents de séparat ion à respecter Les dimensi ons de l'esp ace d'in stallati on entre les placards corresponden t à une ins tallati on entre des placards de 2 4" (61 cm) avec plan de trava il de 25 " (64 cm) à hauteur de 36 " (91,4 cm) . Cuisinières autoportantes Cuisinières encastrées REMARQUE : Distance d[...]
Page 27
Page 28
Page 29
Page 30
Page 31
Page 32
Page 33
Page 34
Page 35
Page 36
36 3. Enlever l a plaque associé e au gicleur e xter ne. IMPORT ANT : Le brûleur à flamme T ripleTier ® comporte 2 gicleurs. Ne pas ou blier de changer au ssi le gicl eur exter ne, situé s ous la plaq ue. 4. Appliq uer du ruba n adhé sif de mas quage à l 'extr émité d'un tourn e-écrou de 7 mm pour retenir le gicl eur inte rn e d[...]
Page 37
Page 38
Page 39
Page 40
W1015499 1A © 2007. A ll rights reserv ed. Tous dr oits rése rvés. ® Regi stered T rademark /TM T radem ark of Kitchen Aid, U. S.A., Ki tchenAid Canada licen see in Ca nada ® Mar que déposée /TM Ma rque de com merce de K itchenAi d, U.S. A., Emplo i sous lice nce par Kitch enAid Canada a u Canada 8/07 Printed in U.S.A. Impri mé aux É.-U.[...]