What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of LG Electronics 60LB5900 should contain:
- informations concerning technical data of LG Electronics 60LB5900
- name of the manufacturer and a year of construction of the LG Electronics 60LB5900 item
- rules of operation, control and maintenance of the LG Electronics 60LB5900 item
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
17 ENGLISH REMO TE CONTROL REMO TE CONTROL The descriptions in this manual are based on the buttons on the remote control. Please read this manual carefully and use the TV correctly. To install batteries, open the battery cover, replace batteries (1.5 V AAA) matching the and ends to the label inside the compartment, and close the battery cover. Fai[...]
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
23 ENGLISH SPECIFIC A TIONS SPE CIFICA TIONS Product specifications may be changed without prior notice due to upgrade of product functions. Power requirement AC 100 - 240 V ~ 50 / 60 Hz Television System ATSC, NTSC-M, 64 & 256 QAM Program Coverage VHF 2-13, UHF 14-69, DTV 2-69, CATV 1-135, CADTV 1-135 External Antenna Impedance 75 Ω Environme[...]