Panasonic TC-L47ET5
25 pages 1.66 mb -
Flat Panel Television
Panasonic TC-P65VT50
27 pages 1.99 mb -
Flat Panel Television
Panasonic TX-20LA2X
28 pages 1.07 mb -
Panasonic TC-50PX34
62 pages 3.31 mb -
Panasonic TC-25V50R
28 pages 1.04 mb -
Panasonic TC-L42E50
25 pages 1.66 mb -
35 pages 4.4 mb -
Panasonic TC-32LX34
24 pages 1.06 mb
A good user manual
What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Panasonic TCL47ET5 should contain:
- informations concerning technical data of Panasonic TCL47ET5
- name of the manufacturer and a year of construction of the Panasonic TCL47ET5 item
- rules of operation, control and maintenance of the Panasonic TCL47ET5 item
Page 1
manual electrónico Owner ’s Manual 42”/47” Class 1080p LCD HDTV (42.0/47.0 inches measured diagonally) Manual de usuario T elevisión de alta definición de 1080p y clase 42”/47” de LCD (42,0/47,0 pulgadas medidas diagonalmente) For assistance (U.S.A./Puerto Rico), please call: 1-877-95-VIERA (958-4372) www .panasonic.com/help For assist[...]
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
12 A V cable connection Best Good Basic (Not HD) T o use HDMI terminals L R HDMI A V OUT HDMI-DVI Conversion cable DVI OUT AUDIO OUT e.g. Blu-ray Disc player e.g. Blu-ray Disc player A V Equipment A V Equipment Component/A V adapter (not in use) white white red red T o use COMPONENT terminals L R Y P B P R AUDIO OUT COMPONENT VIDEO OUT white red gr[...]
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
19 Specifications TC-L42ET5 TC-L47ET5 Power Source AC 1 10 - 127 V , 60 Hz Power Consumption (Rated power / Standby power) 104 W / 0.1 W 128 W / 0.1 W Display Panel Panel System LCD panel (LED backlight) Screen size 42 ” class (42.0 inches measured diagonally) 47 ” class (47.0 inches measured diagonally) W × H × Diagonal 36.6 ” × 20.6 ” [...]
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
TC-L42ET5 42" LCD HDTV SPECIFICA TIONS DIMENSIONS JACKS T op View Front View Back View Note: T o make sure that the LCD TV fits the cabinet properly when a high degree of precision is required, we recommend that you use the LCD TV itself to make the necessary cabinet measurements. Panasonic cannot be responsible for inaccuracies in cabinet des[...]
Page 24
TC-L47ET5 47" LCD HDTV SPECIFICA TIONS DIMENSIONS JACKS T op View Front View Back View Note: T o make sure that the LCD TV fits the cabinet properly when a high degree of precision is required, we recommend that you use the LCD TV itself to make the necessary cabinet measurements. Panasonic cannot be responsible for inaccuracies in cabinet des[...]