What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Panasonic TH-32LR11UK should contain:
- informations concerning technical data of Panasonic TH-32LR11UK
- name of the manufacturer and a year of construction of the Panasonic TH-32LR11UK item
- rules of operation, control and maintenance of the Panasonic TH-32LR11UK item
Page 1
Before connecting, operating or adjusting this product, please read these instructions completely . Please keep this manual for future reference. The illustration shown is an image. TH-32LR1 1UK TH-32LR1 1UH Model No. English Operating Instructions High Defi nition Hospitality LCD Display[...]
Page 2
2 W ARNING: T o reduce the risk of electric shock, do not remove cover or back. No user-serviceable parts inside. Refer servicing to qualifi ed service personnel. The lightning flash with arrow-head within a triangle is in tended to tell the user that parts inside the product are a risk of electric shock to per sons. The exclamation point within a[...]
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
AUDIO PC IN 10 PC Input T erminals connection Notes: • Computer signals which can be input are those with a horizontal scanning frequency of 15 to 1 10 kHz and vertical scanning frequency of 48 to 120 Hz. (However , the image will not be displayed properly if the signals exceed 1,200 lines.) • The display resolution is a maximum of 1,024 × 768[...]
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
0 NORMAL NORMALIZE AUTO SETUP POS. /SIZE V -POS 0 H-POS V -SIZE DOT CLOCK H-SIZE CLOCK PHASE 0 0 0 0 0 0 0 NORMAL NORMALIZE POS. /SIZE V -POS H-POS 0 V -SIZE H-SIZE AUTO SETUP 21 Adjusting POS. /SIZE 1 Press to display the POS. /SIZE menu. Press to select the menu to adjust. Press to adjust the menu. Press to exit from adjust mode. During “VIDEO [...]
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
Page 28
Page 29
Page 30
Page 31
Page 32
Page 33
Page 34
Page 35
Page 36
Page 37
Page 38
Page 39
Page 40
Page 41
41 PC input signals 1: Based on SMPTE 274M standard. 2: Based on SMPTE RP21 1 standard. 3: Based on SMPTE 295M standard. 4: When selected the RGB format and 525p signal input to the Mini D-sub 15P terminal, it is recognized as VGA 60Hz signal. 5: When inputted VGA 60Hz format signal from the other than Mini D-sub 15P terminal, i[...]
Page 42
Page 43
43 Specifi cations TH-32LR1 1UK, TH-32LR1 1UH Power Source 1 10 - 127 V AC, 50/60 Hz Power Consumption Power on 160 W Stand-by condition Save OFF 1.1 W , Save ON 0.4 W Power off condition 0.1 W Aspect Ratio 16:9 Screen size 27.5” (698 mm) (W) × 15.4” (392 mm) (H) × 31.5” (800 mm) (diagonal) (No.of pixels) 1,049,088 (1,366 (W) × 768 (H)) [[...]