What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Panasonic TYTP60P30K should contain:
- informations concerning technical data of Panasonic TYTP60P30K
- name of the manufacturer and a year of construction of the Panasonic TYTP60P30K item
- rules of operation, control and maintenance of the Panasonic TYTP60P30K item
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
Page 13
13 Speci ¿ cations Model Number TY -TP42P30K TY -TP50P30K TY -TP60P30K TY -TP65P30K T ype T ouch Panel Power source V oltage +5V DC±10% Electric current +5V DC Max. 500 mA Supply method From USB bus T ouch Panel Detection system Infrared ray interruption detection Panel window 934.1 mm (W) × 524.1 mm (H) 1 1 2 4 . 1 mm (W ) × 6 3 8 . 1 mm (H ) [...]
Page 14
14 External Dimensions For 65V To p Bottom For 60V To p Bottom Drawing of Screw Holes (Mounting in vertical posture) External Dimensions (Unit: mm) T able of external dimensions (Unit: mm) 42V 50V 60V 65V A 1028.2 1218.2 1442.2 1562.2 B 618.2 732.2 860.2 933.2 C 621.4 735.4 863.4 936.4 12 3 4 56 12 34 5 6 12 34 56 1 23 45 67 7 8 9 12 34 56 12 3 4 5[...]