What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Philips 14PT1686V should contain:
- informations concerning technical data of Philips 14PT1686V
- name of the manufacturer and a year of construction of the Philips 14PT1686V item
- rules of operation, control and maintenance of the Philips 14PT1686V item
Page 1
14” My TV - Ameth yst • Black Hibri Picture T ube • Contr ast Plus • Mono Sound • 4 W RMS • 1 On Boar d Speaker • Smar t Listening • FM Radio • Plug & Play • 10 P age Smar t T ext • Smar t Clock • Fr ont Connections • Full NTSC Playback • Handgrip 14 PT 1686V 14 PT 1686V[...]
Page 2
Pr oduct Information Picture • Screen Size : 14” (37 cm) • Visible screen size : 34 cm • Picture T ube: Black Hibri • Contrast Plus • Sharpness Control • Noise reduction • Colour T emperature Sound • Sound Po wer : 4 W RMS 8 W Music Power • 1 On Board Speak er Ease of Use Installation • Plug & Pla y • 100 Preset channels[...]