What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Philips 15PFL4122 should contain:
- informations concerning technical data of Philips 15PFL4122
- name of the manufacturer and a year of construction of the Philips 15PFL4122 item
- rules of operation, control and maintenance of the Philips 15PFL4122 item
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
2 IMPOR T ANT SAFETY INSTRUCTIONS Read before operating equipment For v en ti la ti on , le ave at l ea s t 4” t o 6” fre e al l arou nd t he T V . D o not p l ace t he T V on a ca rp e t . Th e eq ui pm en t sh al l no t be e xp os ed t o dr ip pi ng or s pl as hi ng. Th e eq ui pm en t sh al l no t be e xp os ed t o r ain o r mo is tu re an d[...]
Page 8
Page 9
Page 10
5 A/CH A V i + 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 10) A/CH A V i + (11 (12 (13 (14 (16 (15 (17 (18 (19 Screen F ormat (p.11) I-II button / Sound mode Press r epeatedly to select MONO , DU AL I, DUAL II, STEREO , NICAM MONO , NICAM DUAL I, NICAM DUAL II, NIC AM STEREO . T eletext button T eletext On/Off T eletext hold Freezes the teletext page. T eletext mi[...]
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
11 A/CH A V i + Screen format Pre ss t h is b ut t on t o di sp l ay a lis t of av ai la bl e di sp lay f or ma ts . Av ail a bl e di sp lay fo rm at s a re de te r min ed b y th e t yp e of s ig na l you ar e re cei vi ng. T o ch oo se t he d is pl ay for m at you p re fer, pres s th e FO RM A T bu t t on re pe at ed l y: For 15PF L41 2 2 / 20 P F[...]