What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Philips 21PT1967 should contain:
- informations concerning technical data of Philips 21PT1967
- name of the manufacturer and a year of construction of the Philips 21PT1967 item
- rules of operation, control and maintenance of the Philips 21PT1967 item
Page 1
21” Mono Real Flat • Real Flat Picture T ube • Contr ast Plus • Mono Sound • 4W RMS •1 On Boar d Speaker • Smar t Listening • FM Radio • Plug & Play • 10 page Smar t T e xt • Smar t Clock / W ake-up Clock • Side Connections • Full NTSC Playback 21 PT 1967 21 PT 1967[...]
Page 2
Product Inf ormation Picture • Screen Size : 21” (52 cm) • Visible screen size : 50 cm • Picture T ube : Real Flat • Contrast Plus • Sharpness Control • Noise reduction • Colour T emperature Sound • Sound Po wer : 4 W RMS 8 W Music Power •1 On Board Speaker Ease of Use Installation • Plug & Pla y • 100 Preset channels ?[...]