What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Philips 29PT8842S should contain:
- informations concerning technical data of Philips 29PT8842S
- name of the manufacturer and a year of construction of the Philips 29PT8842S item
- rules of operation, control and maintenance of the Philips 29PT8842S item
Page 1
Turn up your viewing experience with a 100Hz TV With a top quality video connect ion ideal for connecting DVD pl ayers to your TV, thi s set brings you pictures so real, that you feel like being there . Now you can enjoy cinematic experience at t he comfort of your own living ro om. Superb sound rep roduction • Virtual Dolb y Surround fo r a cine[...]
Page 2
29PT8842S/60 TV 29" real flat 10 0Hz Specificati ons Product highlights Picture/Display • Aspect ratio: 4:3 • Diagon al scree n size: 29 inch / 72 cm • Visible diagonal screen size: 68 cm • Display screen type: Real Flat pi cture tube • Picture enhancement : Dynamic Noise Reduction, Active Control, 3:2 pull-down, Black st retch, Colo[...]