What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Philips 32PFL4508 should contain:
- informations concerning technical data of Philips 32PFL4508
- name of the manufacturer and a year of construction of the Philips 32PFL4508 item
- rules of operation, control and maintenance of the Philips 32PFL4508 item
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
Page 15
15 English PC connection HDMI connection This unit can be c onnected to your PC that has a HDMI terminal. Use an HDMI cable f or this Digital connection. HDMI-D VI connection This unit can be connected to your PC that has a DVI te r minal. Use an HDMI-D VI conversion cab le for this Video Digital connection and it requires Stereo mini 3.5mm plug Au[...]
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
23 English Befor e you begin: Yo u m u s t S e t Home in Location . ➟ p.31 Otherwise , personalized Picture and Sound settings will not be Memor iz ed after the unit goes into Standby mode . 1 Press and use ▲▼ to select Pictur e then press OK . 2 Use ▲▼◄► to select the item you want to adjust , then press OK . *1 50PFL3708 / 46PF L370[...]
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
Page 28
Page 29
Page 30
Page 31
Page 32
Page 33
Page 34
Page 35
Page 36
Page 37
37 English 9 Specifi cations • Specifications are subj ect to change without prior notice . Model # 50PFL3708 46PFL3708 40P FL4708 40PFL1708 39PFL2708 32PF L3508 32PFL4508 29PFL4508 24PFL4508 Picture Ty p e FHD (1920 x 1080 pixels 60Hz) WXGA (1366 x 768 pix els 60Hz) Diagonal scr een size / Aspect ratio 49.5"/ 16:9 46.0"/ 16:9 40.0"[...]
Page 38
38 English 10 W arranty PHILIPS LIMITED WARRANTY ONE (1) YEAR WARRANTY COVERAGE: PHILIPS warranty obligation is limited to the terms set forth below. WHO IS COVERED: Philips warrants the product to the original purchaser or the per- son receiving the product as a gift against defects in materials and workmanship as based on the date of original pur[...]