What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Philips 37PFL7422 should contain:
- informations concerning technical data of Philips 37PFL7422
- name of the manufacturer and a year of construction of the Philips 37PFL7422 item
- rules of operation, control and maintenance of the Philips 37PFL7422 item
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
1 W e lc om e K no w these safet y sy mbo ls This “bolt of light ning” indicates uninsulated m aterial wi thin your unit may cause an elec trical shoc k. For t he safet y of ev er yone in y our house hold, plea se do not remov e product co vering. The “ exclamation p oint” calls at tent ion to features for which you should read the enclosed[...]
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
5 Pr ep a ra ti on D o no t i ns e r t t h e p owe r p lu g in a wa l l s oc ke t b e fo re a ll co nn ec t i on s a r e m ad e . P l ace t he T V o n a so l id s ur f ac e . F or ve n t i la t io n , l e ave a t l e as t 4 ” t o 6” f re e a ll a ro u nd t h e T V . Do n ot p l ac e t h e T V o n a c a r pe t . T o p r eve n t an y u ns a fe s [...]
Page 12
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
Page 28
Page 29
Page 30
Page 31
Page 32
2 6 W ARN ING c onc er ni ng sta tio nary i mag es o n the TV Sc r ee n: Do no t l ea v e fi xe d im ag es on th e sc r ee n f or ex te n de d pe ri od s of ti me . Th is ca n ca use u n e v en agi ng o f th e L CD pa nel . N o rma l us e o f the TV s ho ul d i nv olv e vi ew in g o f pr og ra ms tha t ha ve c ons t a n tly m o vi ng o r cha ng in[...]
Page 33
27 Sp ec i fic at io n - TV 32PF L7 42 2 37PF L7 422 / 37HF 700 5 42P FL7 422 47PF L7 42 2 PICT UR E / DI S PL A Y As pec t rat io Pic ture E nhance ment 1 6 :9 Progre ssive Sc an, 3 D Comb Fil ter , Noi se Reduct ion, Sm ar t Pic ture ( 5 modes) SO UN D Out put Power ( RM S ) Sou nd Enh anceme nt Sou nd Mode 2 x5W Incre dible S urround Mon o, Ste[...]