What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Philips 37TA1800 should contain:
- informations concerning technical data of Philips 37TA1800
- name of the manufacturer and a year of construction of the Philips 37TA1800 item
- rules of operation, control and maintenance of the Philips 37TA1800 item
Page 1
P4 1 TN0 038 1 3 1 A Model No. : Seri al No . : 37 T A 1 8 0 0 42T A 1 8 0 0 L CD T V U se r ` s Ma n u a l English Arabic 中文[...]
Page 2
Page 3
Page 4
4 A DD I T IO N A L S A FE T Y P R E C AU T I O NS • E NS U R E t h a t L C D T V s t an d i s t ig h t en e d pr o p er l y t o t he s et ( Se e Q ui c k G ui d e on t h e ri g h t w a y of t i g ht e ni n g of t h e sc r e w o f t he s t a nd t o t he s e t . I mp r o pe r t i gh t e ni n g of s c re w ma y r e nd e r t he s et u n sa f e . •[...]
Page 5
Page 6
Page 7
7 A U T O S T OR E ( S E TT IN G U P C HA NN EL S ) Y o ur LC D T V c a n au t o ma t i c al l y s e t i t s e l f fo r lo c a l a re a ( or c a bl e T V ) c h an n e ls . T h i s ma ke s i t ea s y f or y ou t o se l e c t on l y t h e T V s t a t io n s in y ou r a re a b y pr e s s in g t h e C H (+ ) o r C H ( - ) b ut t on . Press the M ENU bu[...]
Page 8
Page 9
Page 10
10 F A CT OR Y R ES ET Y o ur T V c a n b e r e se t t o t he o r ig i na l fa c t o r y s et t i n g s by p e r fo r m i ng t h e f ol l o wi n g s te p s . Press the M ENU button on the remote control to see the onscr een menu. Press CURSOR D OWN to highl ight the INST ALL menu, then press CURSOR RIGHT to enter . Press CURSOR D OWN repeatedly to [...]
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
14 T I ME R M E NU C ONT RO LS Press the S LEEP but ton on the remote c ontrol to show the onscr een men u. Press the S LEEP button or CURSOR UP repeatedly to increase your requiring sleep timing and press CURSOR DOWN to decrease. 1 2 A/CH A V i + 0 IMPORT ANT For t he Timer to function, the set must n ot be turned of f. Once the s et is turned of [...]
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
A U T O L O CK A C CE SS C OD E 19 A U T O L O CK T he A U TO L o ck f e a tu r e a ll o w yo u to l o c k c h a nn e l s , an d pr e ve n t yo u r c h i l dr e n fr o m wa t c h in g un s u i ta b l e co n te n t of pr o g ra m me s . Remember th at 07 1 1 is the default AutoLock code. If yo ur access code has been changed b y someone other than y[...]
Page 20
2 0 A U T O L O CK P RO GRA M A f t e r y o ur p er so n a l a c c es s c od e h as b e en se t ( se e t h e p r ev i o u s p a ge ) , y ou a r e r ea d y t o se l e c t t he c ha n ne l s or i np u t s y o u w an t to b lo c k ou t o r c e ns o r. Press the M ENU button to see the onscreen menu. Press the CU RSOR DOWN to highlight the FEA TU RES m[...]
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
37 TA 18 0 0 / 42 T A18 0 0 ( 37 ”/ 4 2 ” LC D T V ) 2 5 S E TT IN G U P T HE PC M OD E (P ER SO NA L C O MP UT ER M ON IT OR ) No Resolution Mode V . Frequency (Hz) H. F requency (kHz) 1 640 x 4 80 VG A V ES A 6 0 59.9 4 0 31.4 69 2 8 0 0 x 6 0 0 S VG A VE S A 5 6 56 . 2 50 3 5 .1 5 6 3 S VG A VE S A 6 0 6 0 . 31 7 37.8 9 7 4 1 02 4 x 7 6 8 XG[...]
Page 26
Page 27
Page 28
Page 29
Page 30
Page 31
Page 32
Page 33
Page 34
Page 35
Page 36
Page 37
Page 38
Page 39
Page 40
Page 41
Page 42
14 按遙控器上的“睡眠定時”按鈕以顯示 屏幕菜單。 反复按“睡眠定時”按鈕或光標向上/向 下按鈕以增加或減少所需的睡眠定時。 1 2 A/CH A V i + 0 重要事項 為使睡眠定時功能起作用,切勿關閉電 視。一旦關閉電視,睡眠定時將失效。 有用提示 定時菜單控制 屏幕[...]
Page 43
Page 44
Page 45
Page 46
Page 47
Page 48
Page 49
Page 50
Page 51
Page 52
Page 53
2 5 設置 PC 模式(个人計算机顯示器) 37 TA 18 0 0 / 42 T A18 0 0 ( 37 ”/ 4 2 ” 液晶電視 ) 編號 分辨率 模式 垂直頻率 (Hz) 水平頻率 (kHz) 1 640 x 4 80 VG A V ES A 6 0 59.9 4 0 31.4 69 2 8 0 0 x 6 0 0 S VG A VE S A 5 6 56 . 2 50 3 5 .1 5 6 3 S VG A VE S A 6 0 6 0 . 31 7 37.8 9 7 4 1 02 4 x 7 6 8 XG A V E S A 6 0 6 [...]