What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Philips MCM240/37 should contain:
- informations concerning technical data of Philips MCM240/37
- name of the manufacturer and a year of construction of the Philips MCM240/37 item
- rules of operation, control and maintenance of the Philips MCM240/37 item
Page 2
Loading a CD 1 2 3 MW loop antenna Speak er (right) Speak er (left) FM wire antenna AC pow er cord VOLTAGE NOT FOR ALL VERSIONS SELECTOR 110V- 127V 220V- 240V 1 2 3 For radio reception, connect the supplied MW loop antenna and FM antenna to the respective terminals. Connect the speaker wires to the SPEAKERS terminals, r ight speak er to " R[...]