What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Samsung PS-42E92H should contain:
- informations concerning technical data of Samsung PS-42E92H
- name of the manufacturer and a year of construction of the Samsung PS-42E92H item
- rules of operation, control and maintenance of the Samsung PS-42E92H item
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
English - 8 V iewing the Remote Control ➢ This is a special remote control for the visually impaired persons, and has Braille points on the POWER, V olume and Channel buttons. The performance of the remote control may be affected by bright light. 1 POWER button (turns the TV on and of f) 2 Number buttons for direct channel access 3 One/T [...]
Page 9
Page 10
English - 10 V iewing the Menus 1 Press the MENU button. The main menu is displayed on the screen. Its left side has five icons: Picture , Sound , Channel , Setup , and Input . 2 Press the ▲ or ▼ button to select one of the icons. Press the ENTER button to access the icon’s sub-menu. 3 Press the ▲ or ▼ button to move to items in the menu.[...]
Page 11
Page 12
English - 12 V iewing an External Signal Sources Y ou can switch between viewing signals from connected equipment, such as a VCR, DVD, Set-T op Box, and the TV source (broadcast or cable). 1 Press the MENU button to display the menu. 2 Press the ▲ or ▼ button to select Input , then press the ENTER button. 3 Press the ENTER button again to selec[...]
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
English - 27 W all- mount adjustment (Sold separately) Once the wall mount is installed, the position of your TV can be easily adjustable. Entering the menu 1 Press the MENU button to display the menu. Press the ▲ or ▼ button to select Setup , then press the ENTER button. 2 Press the ▲ or ▼ button to select W all-Mount Adjustment , then pre[...]
Page 28
English - 28 V iewing the Picture in Picture (PIP) Y ou can display a sub picture within the main picture. In this way you can watch TV program or monitor the video input from any connected devices. 1 Press the MENU button to display the menu. 2 Press the ▲ or ▼ button to select Setup , then press the ENTER button. 3 Press the ▲ or ▼ button[...]
Page 29
Page 30
Page 31
Page 32
Page 33
Page 34
Page 35
Page 36
English - 36 W all Mount Kit Specifications (VESA) Install your wall mount on a solid wall perpendicular to the floor . When attaching to other building materials, please contact your nearest dealer . If installed on a ceiling or slanted wall, it may fall and result in severe personal injury . Product Family inch VESA Spec. (A * B) Standard Screw Q[...]
Page 37
Page 38
English - 38 Specifications The descriptions and characteristics in this booklet are given for information purposes only and are subject to modification without notice. Model Name PS-42E92H PS-50E92H Screen Size (Diagonal) 42 inch 50 inch PC Resolution 1024 x 768 @ 60 Hz 1360 x 768 @ 60 Hz Sound (Output) 10 W + 10 W 10 W + 10 W Dimension (WxHxD) Bo[...]